Nytt finalformat på VM – successiv eliminering klubbad
07 JANUARI 2025 | 09:37
FOTO: DECA TEXT&BILD
Från och med i år får längd- och trestegshoppare samt kastare ett nytt finalformat på VM och inomhus-VM. Successiv eliminering ska skapa mer nerv i tävlingen. "Jag är positiv till förändringen", säger Maja Åskag. "Jag sätter lite frågetecken för det här", säger Vanessa Kamga. "En ändring som kommer att gynna bredden", tror Simon Pettersson.
Fram tills nu har vi vant oss vid att topp-8 efter tre finalomgångar får möjligheten att göra ytterligare tre kast eller hopp. Nu inför World Athletics (WA) en successiv eliminering enligt följande:
- 12 finalister får göra 3 kast/hopp – därefter elimineras de 2 som ligger sämst till.
- 10 finalister gör ett 4:e kast/hopp – därefter elimineras de 2 som ligger sämst till.
- 8 finalister gör ett 5:e kast/hopp – därefter elimineras ytterligare 2.
- 6 finalister hoppar/kastar sedan i den sjätte och sista omgången.
Nyordningen kommer att gälla på World Athletics Series-tävlingar, det vill säga de tre mästerskapstävlingarna i World Athletics-regi på arena – VM, inomhus-VM och junior-VM – och grenarna som omfattas är längd, tresteg, kula, diskus, spjut och slägga.
Under 2025 kommer det nya finalformatet således att gälla på inomhus-VM i Kina 21-23 mars (längd, tresteg, kula) och på VM i Tokyo 13-21 september (samtliga nämnda grenar).
- Det känns som en ändring som kommer att gynna bredden mer än de absolut bästa i och med att fler är med i tävlingen längre.
Relaterade nyheter
Två medaljer och ytterligare sex topp-åtta-placeringar tog Sverige hela vägen till det bästa inomhus-VM:et sedan 2004. "Att så här många svenskar är med och nafsar efter VM-medaljer, det var länge sedan vi såg", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
LÄS MER
Det blev en tiondeplats för Thobias Montler i längdfinalen på inomhus-VM i Toruń. Han nådde 7.94 meter som längst och fick göra fyra hopp i tävlingen. "Efter den säsong jag haft kan jag inte kräva för mycket av mig själv", säger Thobias Montler.
LÄS MER