Annons

Nytt svenskt årsbästa i längd av Emilia Sjöstrand

Emilia Sjostrand23 (1) Emilia Sjöstrand under nattens tävlingar.

FOTO: SAN JOSÉ STATE INSTAGRAM

Collegemästerskapen i USA är i full gång och vi har många svenskar med i tävlingarna. Bland andra Emilia Sjöstrand som tävlar för San José State som slog till med ett nytt pers natten till lördag.

Annons

Emilia Sjöstrand, Hellas FK, slog till med ett nytt personligt rekord i längdhopp under nattens tävling Mountain West Track and field championships i Clovis Kalifornien. Hoppet mätte 6.42 och var en ökning med sju centimeter från hennes gamla rekord.

Hoppet var inte bara nytt personligt rekord, utan även nytt svenskt årsbästa, tre centimeter längre än IF Göta Karlstads Kaiza Karléns 6.39 som hon satte i Valencia i april. Det var även nytt skolrekord och räckte till seger i tävlingen.

Du hittar hela resultatlistan här.

 

 

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga
Årets Castoramasäsong har startat

Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.

LÄS MER
Andreas Almgren (19)
Almgren trea i Diamond League-finalen

I Zürich var Andreas Almgren ytterst nära segern i Diamond League-finalen på 3000 meter men fick nöja sig med tredje plats. På 1500 meter var Samuel Pihlström nära sitt svenska rekord, medan Daniel Ståhl slutade femma i diskusfinalen.

LÄS MER