Oskar Edlund utslagen på 400 meter häck

M 400M Häck F 2,8 0471

FOTO: DECA TEXT&BILD

I VM-semifinalen på 400 meter häck slutade Oskar Edlund sjua på 48.81 och är därmed utslagen. För att ta sig vidare till final på tid krävdes 47.85.

Täbys Oskar Edlund stod på startlinjen i semifinalen på 400 meter häck efter att i försöksloppet ha sänkt sitt personliga rekord till 48.52.

Konkurrensen om finalplatserna var stenhård: endast de två främsta i varje heat samt de två därutöver snabbaste tiderna gick vidare. Edlund sprang i den andra semifinalen och låg sexa efter halva loppet. På upploppet tappade han en placering och gick i mål som sjua på 48.81, hans tredje snabbaste tid i karriären.

För att ta sig vidare till final på tid krävdes 47.85.

Läs allt om VM i Tokyo i vår mästerskapsguide.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Sebastian Lörstad (5)
Sebastian Lörstad bäste svensk på terräng-VM

Alla fyra svenska löpare stod för starka insatser på terräng-VM i Tallahassee, USA. Bästa placeringen tog Sebastian Lörstad i U20-klassen med en 17:e plats – en placering bättre än Sarah Lahti i seniorklassen.

LÄS MER
EM 2026 Kriterier NY
Sugen på EM i Birmingham? Så kvalar du in!

I början av augusti 2026 är det dags för arenafriidrottens höjdpunkt när EM i Birmingham avgörs. Förbundskapten Kajsa Bergqvist har nu presenterat de svenska uttagningskriterier som gäller för att kvalificera sig till mästerskapet.

LÄS MER