Annons
Otterborg överlägsen SM-guldmedaljör i gång
26 APRIL 2025 | 11:54

FOTO: DECA TEXT&BILD
I Växjö avgjordes under lördagen gång-SM på väg. Herrarna gick 35 kilometer och damerna 20 kilometer och det blev seger till T Ultrasweden LK och Växjö AIS genom Hampus Otterborg och Monica Svensson.
Annons
Det finns en ny stjärna på den svenska gånghimlen och han heter Hampus Otterborg som tävlar för T Ultrasweden LK. Trots att han är blott 17 år har han redan plockat hem hela tre SM-guld. Förra sommaren, under SM i Uddevalla, tog han guldet på 10000 meter och följde sedan upp det med ett guld på 5000 meter under inomhus-SM i Växjö.
Nu var det dags igen. Hampus visade under lördagens SM-tävlingar i Växjö att han är stark även på längre distanser och plockade hem guldmedaljen på 35 kilometer på tiden 3:01:15.
Vinstmarginalen ner till silvermedaljören, Fredrik Svensson från Växjö AIS, blev hela 27 minuter och 56 sekunder. Silvertiden skrevs till 3:29:11. Bronsmedaljen plockades av Christer Svensson, även han från Växjö AIS, som gick i mål på 3:51:30.
Guldet i damklassens 20 kilometer gick till Monica Svensson från Växjö AIS och silvret till Orvokki Danielsson från Uppsala Ultra LS. Monica Svenssons segertid var 1:42:28 och Orvokkis silvertid 3:42:43.
Du hittar alla resultat från VXO Ultra här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Efter 24 timmars idog löpning stod det klart att SM-gulden gick till Elov Olsson och Therese Fredriksson. Elov slog även till med ett nytt svenskt rekord som första svensk över 28 mil.
LÄS MER
Under SM-tävlingen på 100 kilometer fick vi se riktigt snabba tider. Segraren på damsidan, Hanna Aho, sprang på den näst snabbaste tiden i Sverige någonsin och guldmedaljören på herrsidan, Anton Gustafsson, sprang på den tredje snabbaste.
LÄS MER