Annons

På TV 08.30: Flygfältsmara med Musse & Hanna

Enschede21loggal

För andra söndagen i rad arrangeras en OS-kvaljagarmara på ett flygfält. Platsen nu är nederländska Enschede och två svenskar finns med i startlistorna: Huddinges Hanna Lindholm och Hälles Mustafa Mohamed. Läs mer genom att klicka på rubriken.

Annons

Loppet är skräddarsytt för ändamålet med 22 kvinnor från 12 olika länder, 36 män från 16 olika länder och ... 21 farthållare! Dvs över en fjärdedel av startfältet är alltså ”medhjälpare” snarare än tävlande.

Det bör därför finnas goda möjligheter för både Hanna och Musse att hitta farthållare som passar för deras ambitioner som – med tanke på SOK:s krav för en OS-biljett – handlar om att kapa en bit på de personliga rekorden som båda noterades i Sevilla i februari i fjol:

Då satte Musse det gällande svenskar rekordet 2:10:03 medan Hanna gjorde 2:28:59 som i nuläget gör henne till Sverige-4:a genom tiderna.

Söndagens stora huvudperson är dock världsrekordhållaren och regerande OS-mästaren Eliud Kipchoge som hade varit oövervinnlig i flera år fram till i höstas när han fick nöja sig med 8:e plats i London. Det är ingen djärv gissning att hans mål nu är att med eftertryck visa att den missen var en tillfällighet.

Loppet startar kl 08.30 och direktsändningen i Eurosport 1 börjar kl 08.15.
18 april: Eurosport verkar ha flyttat sändningen till en betalkanal men det går att skapa ett kostnadsfritt konto på Olympic Channel och se loppet med engelsk kommentering.

/ A. Lennart Julin

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Axelina Johansson Universiaden
Axelina Johansson tog guld på Universiaden

Universiaden pågår för fullt i tyska Bochum – och Sverige har tagit sin första guldmedalj. Axelina Johansson dominerade kulfinalen och vann överlägset med 18.45 – mer än en meter före tvåan. Det är Sveriges första friidrottsguld i mästerskapet på 16…

LÄS MER
Tove Arwidson
Brons till Tove Arwidson i sjukamp – "Helt otroligt"

Tove Arwidson stod för en imponerande avslutning i sjukampen – och säkrade Sveriges andra medalj på European Youth Olympic Festival i Skopje. "Det känns helt otroligt. Jag trodde inte detta i går kväll, så jag är jätteglad nu", säger hon.

LÄS MER