Pangstart för Lindahl – persade i första tävlingen
11 JANUARI 2025 | 13:21
FOTO: DECA TEXT&BILD
Nora Lindahl fick en pangstart på 2025 när hon vann Startskottets 60 meter på 7.35, en förbättring av det personliga rekordet med 8 hundradelar. Vi fick även se fina hopp under lördagen.
Under helgen tävlas det en hel del runtom i Sverige, bland annat i Friidrottens Hus i Göteborg där Örgryte arrangerar Startskottet.
På damernas 60 meter var det många spännande namn i startlistorna och snabbast av alla var Hässelbys 20-åriga 200-metersstjärna Nora Lindahl som efter 7.49 i försöket vann finalen på 7.35. En riktigt fin start på inomhussäsongen för Nora!
Tvåa blev Olivia Lundberg, Mölndals AIK, som sprang på 7.42 och trea Olivias klubbkompis Michelle De Silva, 7.54. De båda Mölndalslöparna har 7.36 från ifjol som personligt rekord.
2.10 av Svante Svensson
I den manliga höjdtävlingen i Göteborg var det Sävedalens 17-årige talang Svante Svensson som segrade och han gjorde det på nya personliga rekordhöjden 2.10. Det tidigare inneperset löd 2.07 och toppnoteringen ute är 2.09, vilket han hoppade på U18-EM i Banská Bystrica ifjol då han bärgade guldet.
Ekholm och Nilsson över 1.85
I kvinnliga höjdhoppet blev det en fajt mellan Öis Engla Nilsson och Ullevis Ellen Ekholm. Båda stannade på 1.85 i sin säsongspremiär, Ellen vann men Engla kunde glädja sig åt personligt inomhusrekord med en centimeter.
Här hittas alla resultat på Startskottet
PB för Lovisa Karlsson
På Sprinterträffen i Lund drog Högbys mångkampsess Lovisa Karlsson igång sin säsong med att persa på 60 meter. Lovisas nya personliga rekord 7.66 kom i försöksheatet. Sedan vann hon A-finalen där hon var en hundradel långsammare.
Här hittas alla resultat på Sprinterträffen
Fin längdpremiär för Melwin Lycke Holm
På Örebro Indoor Games gjorde Melwin Lycke Holm årets första längdtävling. Kils AIK-hopparen vann klart på 7.43, vilket är hans femte längsta hopp (inne och ute) i karriären. I morgon ska Melwin även tävla i höjdhopp.
Relaterade nyheter
Carolina Wikström infriade under söndagen sin målsättning på Berlin halvmaraton när hon sprang i mål på 1:10:34, en tid som innebär att underskred kvalgränsen till VM i halvmaraton med 26 sekunders marginal.
LÄS MER
Under natten till söndag svensk tid sprang Djurgårdens Simon Sundström in som femma genom tiderna i Sverige på 10 000 meter med tiden 28:03.90. Även flera andra svenskar har presterat fina resultat i USA under helgen.
LÄS MER