Perseus behöver landslagskompisar – tryout inför Finnkampen
12 MARS 2024 | 17:26

FOTO: DECA TEXT&BILD
Vill du vara med och försvara Sveriges färger på Finnkampen – som gångare? Är du nyfiken på om du skulle kunna bli en elitgångare? Den 4 maj anordnas en tryout i Eskilstuna där du får chansen att visa vad du går för.
Svensk Friidrott önskar att fler satsar på gång och i ett kortare perspektiv önskar vi ha ett starkare lag med gångare till kommande Finnkamp. Detta gäller både på ungdoms- och seniorsidan.
Därför söker vi nu individer med en bra konditionsbakgrund – längdåkare, löpare, orienterare eller andra – som vill vara med på en tryout.
En del gångare som tävlat på internationella mästerskap har börjat med gång utan att ha varit ungdomsgångare. De har haft en stor träningsmängd bakom sig, men kanske ännu inte hittat den idrott där de kan utvecklas mest. Så har de provat gång, snabbt tagit till sig tekniken och blivit riktigt framgångsrika gångare.
Är du Sveriges näste gångstjärna?
Tryouten anordnas i Eskilstuna den 4 maj och där kan du få chansen att visa att du är en av de personer vi söker. Dagen börjar klockan 10.00 med en introduktion. Efter lunchen, som vi bjuder på, blir det praktisk instruktion och prova-på. Dagen avslutas sedan med en tävling över 2000 meter.
Under dagen kommer Sveriges gångstjärna Perseus Karlström att finnas på plats – passa på att få en pratstund med honom!
Skicka in din intresseanmälan till siv.karlstrom@friidrott.se så snart som möjligt, men senast den 12 april.
Blir du antagen att testa får du utöver lunchen ett resebidrag på 300 kronor om du har längre resväg än fem mil.
Anmäl ditt intresse och berätta lite om dig själv. Kanske just du blir antagen till denna dag.
Perseus behöver nya landslagskompisar!
&format=webp)
Relaterade nyheter

Kenth Olsson, en av Sveriges främsta friidrottsprofiler under mer än ett halvt sekel, har lämnat oss. Den 5 augusti, knappa två veckor före hans 80-årsdag, avled han i kretsen av sina närmaste. Här ett minnesord signerat Anders Borgström.
LÄS MER
I solskenet på JSM19-USM15 i Norrköpings den gångna helgen var Tureberg klart bästa förening och i kampen om segern i SM-pokalen skiljer nu bara åtta poäng mellan Hässelby, Malmö AI och Tureberg.
LÄS MER