Perseus Karlström tvåa i Rio Maior
12 APRIL 2025 | 18:58
FOTO: DECA TEXT&BILD
Den svenske gångstjärnan Perseus Karlström slutade under lördagen tvåa i en World Race Walking Tour-tävling i Portugal.
Perseus Karlström tävlade under lördagen i World Race Walking Tour i portugisiska Rio Maior. Efter sjukdom nyligen var han osäker på formen.
Perseus hängde med OS-tvåan Caio Bonfim från Brasilien men fick släppa på den 15:e kilometern.
Bonfim vann på 1:20:47 mot 1:21:26 för Perseus på andra plats. Perseus har redan kvalat in till VM i Tokyo på både 20 och 35 kilometer.
Relaterade nyheter
Han har precis avslutat sitt fantastiska 2025. Nu står det klart att Andreas Almgren kommer att springa 1500 meter på Bauhausgalan kommande sommar – och han hoppas att det blir en rafflande duell mot Samuel Pihlström.
LÄS MER
Under nästa år tillkommer ett nytt världsmästerskap i friidrott – VM i 5 km löpband. Det meddelar World Athletics (WA) på sin hemsida.
LÄS MER