Annons

Pihlström spurtvann och persade direkt

Samuel Pihlström

FOTO: DECA TEXT&BILD

Jättetalangen Samuel Pihlström vann 1500 meter på Göteborgs GP efter en tuff spurtstrid mot Gustav Berlin. I loppet persade åtta av nio löpare och segrande Pihlström som passerade mållinjen efter 3.42.70 känner att det finns mer kroppen.

Annons

- Det känns jättebra att vinna. Ett kvitto på att träningen har gått bra och jag känner att jag har tagit ett stort kliv sedan ifjol. Loppet i dag var bra men inte perfekt, säger 20-åringen till friidrott.se.

- Jag hade lite dålig positionering från början, låg lite långt bak och var inte riktigt med när de stack med varvet kvar. Det blev lite lång väg upp när det var 500 meter kvar, men det kändes ändå bra. Jag hade krafter kvar på slutet, säger Pihlström, som under våren lagt en hel del fokus på orientering men nu satsar allt mot U23-EM i Tallinn.

- Det är mitt stora mål och tidsmässigt vill jag gå under 3.40, det tror jag att jag kan klara.

Trist kväll för Kramer och Berglund

Mer löpning; för de båda OS-klara affischnamnen Andreas Kramer och Kalle Berglund slutade galakvällen i Göteborg i moll. Kramer som skulle springa 800 meter kom bara en fjärdedel av distansen innan han föll i den täta klungan. Även Kalle Berglund, som vanligen springer 1 500 meter, tvingades bryta sitt 5000-meterslopp efter ett fall.

/Mathias Karlsson

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Armand Duplantis 5TW 4316 0754
Idel ädel friidrottsadel på Bauhausgalan i Stockholm

Den som tar sig till Stockholms Stadion och Bauhausgalan den 15 juni kan räkna med att få uppleva ett rejält stjärnregn. I varje gren finns världseliten representerad och man kan räkna med blixtrande dueller och hoppas på svenska framgångar.

LÄS MER