Rebecka Hallerth femma genom tiderna i slägga
18 FEBRUARI 2024 | 15:45
FOTO: DECA TEXT&BILD
Samtidigt som pågående ISM genomförde en uttagningstävling till Europacupen kast på kastplanen utanför Eva Lisa Holtz Arena. Bäst presterade Spårvägens Rebecka Hallerth som kastade 69.30 i slägga och gick in som femma i Sverige genom tiderna.
Rebecka Hallerth tog i fredags ISM-silver i vikt på det nya personliga rekordet 21.23. Under söndagen blev det ytterligare ett personligt rekord, den här gången i slägga.
Om tre veckor är det dags för Europacupen kast i portugisiska Leiria. På kastplanen utanför Eva Lisa Holtz Arena genomfördes under söndagseftermiddagen en uttagningstävling. Rebecka Hallerth höjde det personliga rekordet i slägga med över två meter till 69.30 och gick upp som femma genom tiderna i Sverige i grenen.
Relaterade nyheter
Två ytterligare friidrottare har fått ta plats i SOK:s stödprogram Topp och talang, från och med 2026, nämligen Engla Nilsson och Samuel Pihlström. "En stor milstolpe i min friidrottskarriär", säger Engla Nilsson.
LÄS MER
Nya regler kring bland annat 800-meterslöpning inomhus, ställningens läge i stavhopp och kring konsekvenserna om en löpare rycker i startblocken har kommit under hösten. Här presenterar vi en sammanfattning av de nya reglerna.
LÄS MER