Rekordkross av Pihlström – ”Stort steg i rätt riktning”

Samuel Pihlström 4017 Samuel Pihlström. (Arkivbild)

Hälles Samuel Pihlström stod för en imponerande prestation när han på söndagen förbättrade sitt eget svenska inomhusrekord på 1500 meter med två sekunder till 3:33.47. Han slutade trea vid World Indoor Tour-galan i den blivande IVM-arenan i Toruń.

I somras förbättrade Hälles Samuel Pihlström det svenska rekordet på 1500 meter utomhus till 3:30.87. På söndagen putsade han sitt eget svenska inomhusrekord på distansen med exakt två sekunder till 3:33.47.

Vid World Indoor Tour Gold-galan i polska Toruń slutade Hällelöparen trea i 1500-metersloppet. Samuel fick ett rent lopp och kunde avancera på det sista varvet. Segern gick till fransmannen Azeddine Habz på 3:32.56.

– Formen har känts bättre och bättre för varje dag och det är skönt att ta ett så stort steg i rätt riktning. Jag är väldigt nöjd med loppet och att få med mig en så bra tid, säger Samuel Pihlström, som trivdes på de blivande IVM-banorna.

– Det var kul att få känna på IVM-banorna och de kändes riktigt snabba. Jag gillar särskilt lutningen i kurvorna, så jag ser fram emot att tävla här igen om en månad.

Innan inomhus-VM väntar inomhus-SM i Sätra Friidrottshall om en vecka, där Samuel och övriga svenska eliten gör upp om medaljerna.

Tiden 3:33.47 placerar honom som sjua i Europa och 13:e i världen hittills under inomhussäsongen.

Sagnia nära årsbästat

På plats i Polen fanns även IF Götas Khaddi Sagnia, som slutade fyra i längdtävlingen. Svenskan noterades för 6.66, en centimeter från sitt årsbästa. Segern gick till italienskan Larissa Iapichino på 6.72.

Se alla resultat från Copernicus Cup här.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter