Rekordstor trupp ska göra vårt bästa EM någonsin
30 JULI 2026 | 16:44
Den 10 augusti startar EM i Birmingham och nu presenteras den svenska truppen – den största svenska i modern tid. "Då har vi redan slagit ett rekord! Nu ska vi göra vårt bästa EM i modern tid", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
62 aktiva togs ut till EM 2016 i Amsterdam och lika många till hemma-EM i Göteborg 2006. Nu sätts ett nytt svenskt rekord i truppstorlek på ett EM.
66 aktiva, 33 kvinnor och 33 män*, är nu uttagna (varav fyra killar som inte kommer att tävla individuellt, utan är del av laget på den korta stafetten).
– Det ser mycket lovande och inspirerande ut inför EM i Birmingham! Vi har en stor trupp där vissa kommer att skaffa sig värdefull mästerskapserfarenhet inför framtiden och många har också potential att också fajtas om fina placeringar och ädla medaljer, säger Kajsa Bergqvist, som precis som alltid har ställts inför vissa avväganden i uttagningsprocessen.
– Det är alltid några aktiva som ligger väldigt nära på rankingen, men som inte fullt ut har uppnått våra egna kriterier. Det har varit en handfull gränsfall nu och när det handlar om ett EM vill jag hellre fria än fälla.
Här hittas truppen i sin helhet.
I modern tid är EM 2006 alltjämt det mest framgångsrika Europamästerskapet. Då slutade det med hela sex medaljer: tre guld genom Christian Olsson, Susanna Kallur och Carolina Klüft, ett silver genom Johan Wissman och därtill bronspengar för Stefan Holm och en viss Kajsa Bergqvist.
– 2006 börjar bli längesedan nu. Vi har ett väldigt starkt lag och jag har sagt det tidigare – målsättningen är att vi nu ska göra vårt bästa EM i modern tid, säger Kajsa.
SVT kommer att sända EM och här hittar du samtliga sändningstider.
* 65 blev 66 när Emil Uhlin blev EM-klar efter publiceringen av denna text. Läs mer här.
Relaterade nyheter
Svenske diskusstjärnan Daniel Ståhl segrade i EM-kvalgrupp A. "Det känns bra! 63.95 brukar oftast räcka till final, så vi får hålla tummarna", sa Ståhl. Någon timme senare stod det klart att han blev 5:e man totalt i kvalet.
LÄS MER
Henrik Larsson är klar för semifinal, men det var ingen enkel resa dit för Göta-sprintern. "Morgonsegt", säger Henrik. För Moa Granat tog EM-äventyret slut i semifinal. "Jag hade velat gå under 56 i dag, men är väldigt glad att vara här med tanke på…
LÄS MER