Annons

Annons

Riksmästerskapen i OCR avgjordes i Torshälla i helgen

Vinnare Ocr Tobias Jäger och Sara Bäckström.

Sveriges bästa OCR-löpare har tävlat i Riksmästerskapen i Torshälla och segrade gjorde Sara Bäckström, Tobias Jäger, Camilla Boander och Fredrik Stenbäck.

Under helgen 5–6 augusti avgjordes Riksmästerskapet i OCR i Krusgårdsparken i Torshälla utanför Eskilstuna och de främsta OCR-löparna i Sverige korades. Tävlingen, Tors Trophy, är även en del av OCR World Series.

De distanser som ingick i RM var Short Course (3 kilometer) och Sprint (400 meter). Man tävlade även i Standard Course (12 kilometer), men den distansen låg utanför Riksmästerskapet och var endast en del av World Series.

Placeringarna 1–5 vid Riksmästerskapen i OCR 2023:

Short Course, kvinnor

Placering och namn

Klubb

Tid

1 Sara Bäckström

Hälle IF

23:44

2 Maja Wellner

IF Team Kroppslabbet

23:48

3 Camilla Boander

Eskilstuna FI

25:40

4 Madeleine Larsson

Fredrikshofs Fri-IF

26:16

5 Karin Abrahamsson

Hälle IF

27:02

Short Course, män

Placering och namn

Klubb

Tid

1 Tobias Jäger

Hälle IF

20:34

2 Andreas Marshall

IF Team Kroppslabbet

20:36

3 Martin Bäckström

Hälle IF

21:17

4 Elias Erdtman

IF Linköping OCR

21:47

5 Daniel Ekström

Ärla SK

22:20

Sprint, kvinnor

Placering och namn

Klubb

Tid

1 Camilla Boander

Eskilstuna FI

4:11

2 Karin Abrahamsson

Hälle IF

4:17

3 Maja Wellner

IF Team Kroppslabbet

4:20

4 Linnea Stenson

Sports Club OCR

4:34

5 Sara Bäckström

Hälle IF

4:42

Sprint, män

Placering och namn

Klubb

Tid

1 Fredrik Stenbäck

Åkersberga SK

3:16

2 Tobias Jäger

Hälle IF

3:21

3 Jonathan Stiig

The OCR gym IF

3:27

4 Martin Bäckström

Hälle IF

3:31

5 Elias Erdtman

IF Linköping OCR

3:33

Standard Course, kvinnor, topp 3 svenska deltagare (Utanför RM)

Placering och namn

Klubb

Tid

1 Maja Wellner

IF Team Kroppslabbet

1:17.29

2 Ella Jacobson

Eskilstuna FI

1:22.58

3 Linnea Stenson

Sports Club OCR

1:24.26

Standard Course, män, topp tre svenska deltagare (Utanför RM)

Placering och namn

Klubb

Tid

1 Martin Bäckström

Hälle IF

1:00.40

2 Andreas Marshall

IF Team Kroppslabbet

1:02.48

3 Elias Erdtman

IF Linköping OCR

1:07.05

 

Relaterade nyheter