Annons
Roos åttonde raka SM-guld: "Kom fel in i tävlingen"
27 AUGUSTI 2021 | 23:00

FOTO: DECA TEXT & BILD
Fanny Roos tog på fredagen sitt åttonde(!) raka SM-guld i kula. Roos var nöjd över guldet, men inte över sin prestation.
Annons
Under sommaren har Malmös Fanny Roos förbättrat sitt svenska rekord i kula tre gånger om – nästan så att man blivit bortskämd av hennes fina prestationer. På SM i Borås vann Roos sitt åttonde SM-guld, men på det sämsta kulresultatet på över tre månader, sedan slutet av maj. Hon tog hem vinsten med en längsta stöt på 18.50. Silvret gick till Spårvägens Sara Lennman på 16.98, och bronset gick till Hässelbys Frida Åkerström, som stötte 15.96.
– Jag är nöjd över att jag tog mitt åttonde SM-guld, men jag stötte dåligt och kom fel in i tävlingen. Det var sedan svårt att rätta till det, säger Fanny Roos till Svensk Friidrott.
Vinnarresultatet, 18.50, var också den enda stöten i hennes serie som var längre än 18 meter – en gräns vi i dag sällan ser henne stöta kortare än.
– Jag gjorde ju bra tävlingar i Schweiz och Ungern, så jag känner ändå att jag är i bra form, men i dag stämde det bara inte. Jag tar med mig att jag vann, avslutar Roos.
HÄR finns resultaten
/Lukas Nordén
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Efter 24 timmars idog löpning stod det klart att SM-gulden gick till Elov Olsson och Therese Fredriksson. Elov slog även till med ett nytt svenskt rekord som första svensk över 28 mil.
LÄS MER
Under SM-tävlingen på 100 kilometer fick vi se riktigt snabba tider. Segraren på damsidan, Hanna Aho, sprang på den näst snabbaste tiden i Sverige någonsin och guldmedaljören på herrsidan, Anton Gustafsson, sprang på den tredje snabbaste.
LÄS MER