Roos, Johansson och Petersson enkelt vidare till EM-final

Fanny Roos26 (1) Fanny Roos slutade fyra i kulkvalet.

FOTO: SVENSK FRIIDROTT

Det blev en bekväm resa för Fanny Roos och Axelina Johansson från kulkval till final. De behövde bara en stöt var för att säkra finalplatserna. ”Det kommer att bli en bra final”, säger Fanny Roos. Wictor Petersson tog sig även han till final men behövde två stötar.

Först ut av alla svenska EM-svenskar i den rekordstora truppen var MAI:s Fanny Roos, Hässelbys Axelina Johansson och Victoria Wickman från Upsala IF i kvinnornas kulkval. Kvalgränsen för att ta sig till final var 18.20, vilket både Axelina och Fanny klarade i sina allra första stötar som nådde 18.29 respektive 18.72. 

– Det var skönt att kvala i den första omgången med den första stöten, det var min plan. I kval vill man klara det så snabbt som möjligt så att man får mer tid att vila inför finalen. Jag är verkligen taggad för ikväll, det känns som att det kommer att bli en riktigt bra final med många tjejer som har stött långt i år, säger Fanny Roos.

Axelina Johansson säger att atmosfären på arenan var bra direkt när de kom in på banan.

– Publiken jublade åt oss direkt. Jag var ganska spänd och nervös i början men jag hade några bra uppvärmningsstötar så jag hade bra självförtroende. Jag är väldigt glad över att ha kvalat och att jag klarade det med en stöt.

Victoria Wickman tog sig inte vidare till finalen, men var ändå nöjd med tävlingen. 

– Jag stötte 15.84 och jag kom in som rankad sist och tog flera stycken. Jag hade som mål att ta så många som möjligt och att stöta långt. Hade jag stött 16 meter hade jag varit supernöjd, men nu kom jag ändå ganska nära, säger Victoria som slutade på plats 21 av 27.

Fannys 18.72 gav henne en fjärde plats i kvalet och Axelina blev sjua. Längst av alla stötte tyskan Yemisi Mabry med 19.25 och för att ta sig till final krävdes 17.62. 

Kvinnornas kulfinal inleds klockan 20.03 ikväll.

Wictor Petersson fyra i kvalet – final nästa!

Wictor Petersson är klar för kulfinal.

I männens kulkval hade vi två svenskar till start, Leo Zikovic från Örgryte och MAI:s Wictor Petersson.

Wictor Petersson kom först i sin kvalgrupp med en stöt som mätte 20.47 och kom i andra omgången och det gav honom en fjärdeplats totalt i kvalet.

– Nu är det bara att åka tillbaka till hotellet och äta, duscha och ladda om, sa en nöjd Wictor Petersson efter kvalet.

Kvalgränsen var satt till 20.60, vilket endast italienaren Leonardo Fabbri (21.29) och tjecken Tomas Stanek (20.66) klarade.

För att vara en av de 12 som kvalade till final krävdes 19.54, 21 centimeter längre än Leo Zikovic mäktade med idag. Hans längsta stöt mätte 19.31 och gav honom en 15:e plats totalt i kvalet. 

Männens kulfinal är klockan 21.30 i kväll. 

Ingen final för Ragnar Carlsson

I det manliga släggkvalet fick Hässelbys Ragnar Carlsson en tuff start med två kast i buren. I sista omgången flög släggan iväg men nådde mark redan efter 68.54.

Siste man in i finalen kastade 75.22 och därmed är EM över för Ragnars del.

– Det känns inte jättekul. Jag har haft ett konstigt år så jag hade inte förväntat mig någon toppform, men jag har tänkt att jag skulle vara bättre än så här, säger Carlsson.

Här hittar du alla resultat

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Andreas Kramer 26
Styrkebesked från Kramer och Granat – "Jättekul!"

Andreas Kramer övertygade stort i sitt försökslopp över 800 meter. Djurgårdaren blev tvåa i sitt heat och är klar för onsdagens EM-semifinal. "Det känns jättekul att vara tillbaka", säger Kramer. Även på 400 meter häck fick vi se ett svenskt avancema…

LÄS MER