Annons

Salomonsson Lind klar för diskusfinal

Ebba Salomonsson Lind 5142

FOTO: DECA TEXT&BILD

Det tredje förmiddagspasset på U23-EM i Bergen avslutades för svensk del med damernas diskuskval – och där lyckades Ebba Salomonsson Lind säkra en finalplats med ett kast på 51.21. "Det känns bra inför finalen – jag ska kasta långt", säger Ebba Salomonsson Lind.

Annons

Tre svenska deltagare kom till start i diskuskvalet på U23-EM. Den automatiska kvalgränsen var satt till 56.00, och nådde man inte dit gällde det att vara bland de tolv bästa för att ta sig till final.

I den första kvalgruppen fanns Ransäters Edvina Norberg, som fick iväg sitt längsta kast till 44.87. Det räckte till en 25:e plats totalt.

Hässelbys Ebba Salomonsson Lind och Västerås Kajsa Borrman tävlade i den andra gruppen. Kajsa, som också deltog i släggfinalen kvällen innan, nådde 48.23 – endast två decimeter från finalavancemang.

Ebba fick till ett stabilt kast i den andra omgången som mätte 51.21, vilket gav henne en sjundeplats i kvalet och en trygg plats i morgondagens final.

– Jätterolig tävling! Jag fick till ett bra kast och det känns bra inför finalen – jag ska kasta långt, säger Ebba Salomonsson Lind.

Se samtliga resultat från U23-EM här.

Läs allt om U23-EM i vår guide.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Liv Dinis F 13,0 6878
Barnett sexa – Dinis åtta i mästerskapsdebuten

Både Mia Barnett och Liv Dinis placerade sig bland de åtta främsta på 1500 respektive 5000 meter när U23-EM i Bergen avslutades. För Mia var det den första mästerskapsfinalen i svensk landslagsdräkt – och för Liv blev det debut på bana i ett internat…

LÄS MER
M 4X100m F 4,0 6833
Båda stafettlagen utslagna – trots rekordtider

Det såg på förhand tufft ut för de svenska stafettlagen att ta sig till final i U23-EM. Men både kvinnornas 4x400 meter och herrarnas 4x100 meter levererade starka insatser – och var ytterst nära avancemang.

LÄS MER