Sarah Lahti opererad – missar sommarsäsongen
27 MARS 2024 | 08:33
FOTO: DECA TEXT & BILD
En av våra främsta långdistanslöpare, Hässelbys Sarah Lahti, har tvingats till en operation och kommer att missa både EM i Rom och ett eventuellt OS i Paris.
Vi kommer inte att få se Sarah Lahti vid något av sommarens stora mästerskap. Hässelbylöparen har precis opererats för en skada i sin hamstring och eftersom rehabiliteringen ligger på mellan fyra och sex månader missar hon EM i Rom och ett eventuellt OS i Paris.
– Jag vill ge mig själv en chans att springa riktigt bra, säger Sarah Lahti till Hässelby SK:s hemsida.
Relaterade nyheter
Axelina Johansson inledde sin utomhussäsong med ett nytt personligt rekord och seger på hemmaplan i Nebraska. Stöten mätte 19.62 och är bara fyra centimeter från Fanny Roos svenska rekord. Även andra svenskar har presterat bra i USA i helgen.
LÄS MER
Flera svenskar fick med sig nya personliga rekord från 10-kilometersloppet i spanska Laredo på lördagskvällen, bland andra Emil Danielsson som sänkte sitt pers med nära minuten. Och i Virginia sprang Vera Sjöberg på sin tredje bästa tid.
LÄS MER