Sarah Lahti överlägsen i Tilburg

Sarah Lahti (10)

FOTO: DECA TEXT&BILD

Sarah Lahti fick ett perfekt genrep inför Terräng-EM när hon på söndagen vann terrängloppet Warandecross i nederländska Tilburg. Svenskan gick i mål som etta, nästan en minut före tvåan.

Hässelbys Sarah Lahti har haft en stark terrängsäsong, med bland annat SM-guld på både 4 och 10 kilometer i slutet av oktober.

På söndagen tog hon en meriterande seger i Warandecross i nederländska Tilburg. Sarah, som bott i Nederländerna i många år, sprang de 10 kilometerna på 33:11. Hon var helt överlägsen och vann med nästan en minuts marginal, och försvarade därmed sin seger från fjolåret, då loppet mätte 8 kilometer.

Se alla resultat från Warandecross här.

Oliver Löfqvist nia i Spanien

I spanska Alcobendas, utanför Madrid, blev det en fin niondeplats för Spårvägens Oliver Löfqvist. Cross Internacional de Alcobendas räknas till World Athletics Cross Country Tour Gold och segern gick till Rodrigue Kwizera från Burundi på 22:58. Oliver sprang i mål på 23:46 i terrängloppet som mätte 8 kilometer.

Se alla resultat från Cross Internacional de Alcobendas här.

Både Sarah och Oliver är uttagna till Terräng-EM, som avgörs i Lagoa, Portugal, den 14 december.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Abeba Aregawi
Svenskt rekord i maratondebuten för Aregawi

Abeba Aregawi stod under söndagen för en lysande maratondebut när hon i Ottawa förbättrade det svenska maratonrekordet till 2:23:12. Tiden innebär en förbättring av Isabellah Anderssons 15 år gamla rekord med 29 sekunder.

LÄS MER
Suldan Hassan 4342 Kopia
Hassan och Bahta vinnare av Göteborgsvarvet

Precis som i fjol blev det seger i Göteborgsvarvet för Suldan Hassan. I år blev dock målgången mindre dramatisk när Suldan avgjorde redan ett par hundra meter före mål. I damklassen tog Meraf Bahta den första svenska segern sedan 2002.

LÄS MER