Silver till Maja: "Jag är så nöjd!"

Maja Nilsson (5)

OS-klara Maja Nilsson klarade 1.89 i första försöket och kammade därmed hem silvret på U23-EM i Tallinn, Sveriges femte medalj totalt. "Silver och jag är så nöjd, verkligen!" säger Maja.

Världsettan i höjdhopp, Jaroslava Mahutjich bärgade JEM-guldet på ett övertygande vis. Ukrainskan som förra helgen hoppade 2.03 på Stockholms Stadion var felfri upp till 2.00 då hon valde att avsluta dagens arbete.

Kampen om övriga medaljer kom att stå mellan Maja Nilsson, slovenskan Lia Apostolovski och Karyna Demidik, Belarus. Samtliga i trion klarade 1.89, men Maja knep andraplatsen då hon tog sig över i första försöket.

- Det gick jättebra! Det började på 1.80, vilket är ingångspers för mig, sedan 85 i andra och felfri på 89. Silver och jag är så nöjd, verkligen! säger Maja, vars medalj var Sveriges femte på U23-EM i Estland.

Tidigare har Blågult plockat ett silver genom Henrik Larsson (100 meter) och tre brons genom Axelina Johansson (kula), Ragnar Carlsson (slägga) och Wilma Nielsen (800 meter).

Forssell finalsexa

Under lördagen blev det även en fin sjätteplats i damernas släggfinal där Sara Forssell förbättrade sitt personliga rekord (63.09) två gånger om - 64.42 i första omgången och 64.69 i tredje.

- Jag persade i första och sedan fortsatte det bara framåt. Jag hade inte ens räknat med att komma hit, så det var skitkul! säger Sara.

Henrikssons fjärde pers i Tallinn 

Även Julia Henrikssons prestation i semifinalen över 200 meter ska framhållas. 23.55 räckte inte till en finalbilett, men det var semifinalernas nionde bästa tid och 20-åringens fjärde personliga rekordnotering på samma mästerskap (två pers på 100 meter och två på den dubbla distansen).

I morgon söndag avslutas U23-EM i Tallinn och SVT Play sänder med start 14.45.

Alla resultat hittas HÄR.

/Mathias Karlsson

Relaterade nyheter

Daniel STÅHL 8190
Ståhl försvarade VM-guldet i regnet – ”Mållös”

Sverige fick en drömavslutning på friidrotts-VM i Tokyo när Daniel Ståhl försvarade sitt VM-guld i diskus. Precis som för två år sedan avgjorde han i sista omgången – med ett mäktigt kast på 70.47 meter. "Jag hade inställningen att det var som ett pa…

LÄS MER
Andreas ALMGREN 7421
Andreas Almgren tar plats i Athletes’ Commission

Den nyblivne VM-bronsmedaljören på 10 000 meter, Andreas Almgren, har fått en plats i World Athletics Athletes' Commission, något som blev klart under söndagen: ”Jag ser fram emot att få starta arbetet”, säger han.

LÄS MER