SM-milen inleder SM-veckan i Karlstad

Carmen Cernjul 5340 Spårvägens Carmen Cernjul är regerande mästare på SM-milen.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Karlstad Stadslopp, där SM-milen ingår, kommer att vara en av de första tävlingarna under sommarens SM-vecka. ”SM-veckan är ett fantastiskt koncept och en grym folkfest så det känns väldigt kul att vi kunde få till detta så att alla som vill kan vara med och inviga veckan i Karlstad”, säger Lovisa Ellström från IF Göta.

Karlstad står värd för SM-veckan sommaren 2026 och hela idrottsfesten inleds med SM-milen som avgörs samtidigt som motionsloppet Karlstad Stadslopp den 24 juni. 

– Genom SM-milen och Karlstad Stadslopp kan alla som vill aktivt delta och bli en del av SM-veckan, säger Åsa Bergström, kommunikationsansvarig för SM-veckan på Riksidrottsförbundet.

Lovisa Ellström, projektledare från IF Göta, fyller i:

– Vår tanke när vi sökte SM-milen som en del av SM-veckan var att låta så många som möjligt bli en del av SM-veckan. Nu blir det verklighet med hjälp av Karlstad Stadslopp. SM-veckan är ett fantastiskt koncept och en grym folkfest så det känns väldigt kul att vi kunde få till detta så att alla som vill kan vara med och inviga veckan i Karlstad.

Ny bansträckning

Loppet kommer traditionsenligt att starta på Tingvallabron för att sedan bjuda på en ny bansträckning genom centrala Karlstad.

– Vi arbetar just i detta nu med en attraktiv och flack bansträckning som samtidigt visar vår fina stad på bästa sätt. Tingvallabron har varit startplats några år nu och det är mäktigt när flera tusen löpare stormar in mot torget på samma gång, säger Lovisa Ellström.

  • Anmäl dig till Karlstad Stadslopp 2026 här.

Men SM-milen är inte den enda friidrottstävlingen under SM-veckan. Även finalen i lag-SM och SM-tävlingarna i OCR-sprint att avgöras i Karlstad mellan 23 och 28 juni. Exakta datum och tider för dessa tävlingar kommer längre fram.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Carolina Johnson
Carolina Johnson trea genom tiderna på 10 km

Linköpings Carolina Johnson har visat fin form under hösten och på lördagen förbättrade hon sitt personliga rekord på 10 kilometer väg till 32:05. En tid som för upp Johnsson som trea på den svenska genom-tiderna-listan.

LÄS MER