Annons
SM- och RM-arrangörer för 2024 utsedda
07 JULI 2023 | 15:06

FOTO: DECA TEXT & BILD
Mitt i SM-säsongen 2023 har det blivit dags att utse arrangörer för SM-tävlingar under säsongen 2024. Även RM-arrangör för RM i OCR har utsetts.
Annons
SM-säsongen 2024 klarnar allt mer, både vad det gäller arrangörer och datum för tävlingarna. Många av tävlingarnas arrangörer har presenterats tidigare, men nu faller de sista pusselbitarna på plats. Något SM i OCR finns inte än, men väl ett RM som nu också har fått en arrangör och ett datum.
- OCR-RM (Standard Course), 18 maj: Åkersberga SK (som en del av Ultimate OCR)
- SM-JSM22-VSM 10km, slutet av juli: Högby IF (som en del av Kalmarloppet)
- USM 16–17 år, 9–11 augusti: Ljungby FIK
- SM-VSM halvmarathon, 7 september: Hässelby SK och Spårvägens FK (som en del av Stockholm halvmarathon)
- VSM marathon, början av oktober: Jalles TC och IFK Umeå (som en del av Umemaran)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I ett soligt och lagom varmt Stockholm fick vi under lördagen se en rutinerad SM-vinnare på herrsidan – och en sensationell vinnare på damsidan. "Jag vet inte vad som hände", säger IF Götas Wilma Modig, som tog karriärens första SM-guld.
LÄS MER
Den 12 juli avgörs Lag-SM i Sollentuna och nu står det klart vilka lag som gör upp om medaljerna. Under gårdagen blev IFK Växjös damer och IFK Lidingös herrar sista lag in i finalen.
LÄS MER