Annons
Snabba Thor-bröder i Jyväskylä
07 JUNI 2023 | 21:22

FOTO: DECA TEXT&BILD
Både William och Viktor Thor tog kliv upp på Sveriges årsbästalista efter snabba 100-meterslopp på Motonet GP i Jyväskylä.
Annons
Motonet GP i finska Jyväskylä bjöd bland annat på ett par snabba svenska sprintbröder. Både William och Viktor Thor sprang 100 meter och fick fina tider. William sprang i mål på en fjärdeplats på tiden 10.51 och Viktor Thor på 10.54.
Det är bara Henrik Larsson som har sprungit snabbare i Sverige i år än Williams tid, vilket gör att han tar andraplatsen på listan från Simon Plesse. Och Viktor Thor, som före kvällens tävling låg på en nionde plats på den svenska årsbästalistan klev upp till en tredjeplats.
Men inte bara bröderna Thor hade en bra kväll i Finland. Suldan Hassan vann sitt lopp på 3000 meter på 8:05.50, den tredje bästa tiden i Sverige i år.
Du hittar alla resultat från Motonet GP här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Det är intensiva tävlingshelger för de svenskar som tävlar för universitet i USA och under lördagen regnade medaljerna över dem. Bland annat vann Emilia Sjöstrand i tresteg och fyra svenskar kammade hem andraplatser.
LÄS MER
I sin säsongsöppning i Atlanta hoppade Thobias Montler tre hopp över åtta meter. Det längsta mätte 8.09 och är hans bästa säsongsinledning sedan 2022.
LÄS MER