Ståhl försvarade sin Diamond League-titel – "Viktig seger"

Daniel Ståhl på Victor Svanesohns Memorial i Helsingborg.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Daniel Ståhl infriade favoritskapet och vann torsdagens Diamond League-final i Zürich, olympiamästarens andra raka titel i den prestigefyllda ligan. "En viktig seger", säger Daniel.

I går vann Thobias Montler sin första Diamond League-final. I kväll kom nästa svenska triumf i Zürich, när diskusgiganten Daniel Ståhl fortsatte sitt segertåg och försvarade Diamond League-titeln från 2019. (Ifjol blev det ingen final på grund av pandemin).

Daniel fick bara till två godkända kast och det längsta, 66.49, kom redan i första omgången. Slovenen Kristjan Ceh blev tvåa på 65.39 och jamaicanen Fedrick Dacres slutade trea med 65.33. Tävlingens andre svensk, OS-silvermedaljören Simon Pettersson kastade 63.68 vilket räckte till en femteplats.

Efter avslutad tävling var det en lycklig Daniel Ståhl som tog ett ärovarv på Letzigrundstadion.

- Det var en viktig seger. Resultatet i sig är dåligt, men det viktigaste var att vinna, det var målet, säger Daniel till SVT.

Spårvägenkastaren som skämt bort oss med många extremt långa kast i sommar berättar att tekniken inte satt som den brukar.

- Jag var alldeles för ivrig och kortade ned tekniken lite för mycket. Men det var en kul tävling, fullsatt och en fantastisk kväll här i Zürich. Men jag hade velat slänga längre, säger han och summerar sedan en magisk säsong där OS-guldet i Tokyo givetvis var höjdpunkten.

- Det var en rätt bra säsong faktiskt, riktigt bra, så jag är jättenöjd.

Alla resultat hittas HÄR.

/Mathias Karlsson

Relaterade nyheter

Wictor Petersson (4)
Wictor Petersson på G – nära 21 meter i Belgrad

Hela sex svenskar kom till start på Belgrad Indoor Meeting och den som hade bästa dagen var Wictor Petersson. MAI:s kulstjärna förbättrade sitt säsongsbästa med nästan en halvmeter och visade att storformen är på väg.

LÄS MER
Mangkamp26
Wärff och Samuelsson svenska mångkampsmästare

Mångkamps-SM inomhus avgjordes under söndagen och när det sista loppet var sprunget kunde Erika Wärff och Fredrik Samuelsson inkassera varsin guldmedalj. ”Stolt över det åttonde inomhusguldet”, säger Fredrik Samuelsson. Här presenteras även alla meda…

LÄS MER