Starka säsongspremiärer på Quality Hotel Games andra dag
18 JANUARI 2025 | 19:20
FOTO: DECA TEXT&BILD
Quality Hotel Games fortsatte under lördagen och flera av våra namnkunniga friidrottare kan se tillbaka på en väl utförd tävling med ett nytt pers som belöning, bland andra Marcus Tornée och Engla Nilsson.
Efter fredagskvällens chocköppning av Quality Hotel Games när MAI:s Erik Erlandsson
Även om ingen av grenarna bjöd på samma succé som fredagens 200 meter så fick vi se en hel rad fina prestationer även under lördagen.
Örgrytes Marcus Tornée
Hammarbys Esther Sahlqvist
Alla resultat från Quality Hotel Games hittar du här.
Friidrottskanalen sänder hela tävlingen. Du hittar söndagens sändning här.
Relaterade nyheter
Två ytterligare friidrottare har fått ta plats i SOK:s stödprogram Topp och talang, från och med 2026, nämligen Engla Nilsson och Samuel Pihlström. "En stor milstolpe i min friidrottskarriär", säger Engla Nilsson.
LÄS MER
Nya regler kring bland annat 800-meterslöpning inomhus, ställningens läge i stavhopp och kring konsekvenserna om en löpare rycker i startblocken har kommit under hösten. Här presenterar vi en sammanfattning av de nya reglerna.
LÄS MER