Styrkebesked av Carlsson som tog sjätte raka – "Jättekul!"
01 AUGUSTI 2025 | 15:23

FOTO: DECA TEXT&BILD
Ragnar Carlsson hade inga problem att bärga sjätte raka SM-titeln i slägga. Hässelbykastaren nådde som längst finfina 75.61. "Det här känns jättekul! Tidigare i år såg det inte ut som att jag skulle ha en säsong överhuvudtaget. Men nu står jag här och förhoppningsvis får jag kasta på VM", säger Ragnar.
Ragnar Carlsson blev den första svenska mästaren som korades på Sola Arena under fredagen.
Redan i den första omgången tog Carlsson en stor ledning genom ett kast som mätte 71.48. I andra ökade han till 72.32 och sedan kom det längsta kastet, 75.61, i den sista omgången. Bara 20 centimeter från säsongsbästat.
- Jag var väldigt taggad inför sista kastet, för den här tävlingen är väldigt viktig för rankningen inför VM. Och så lyckades jag få ihop ett rätt bra kast, det sista där, säger Carlsson, som tidigare i år har haft en hel del ryggproblem.
- Det här känns jättekul! Tidigare i år såg det inte ut som att jag skulle ha en säsong överhuvudtaget. Men nu står jag här och förhoppningsvis får jag kasta på VM, säger Ragnar.
Silvret gick till Upsalas Hugo Sörby som kastade 66.61 och bronset till Strands Albin Silén som noterades för 65.67.
Samtliga resultat från SM i Karlstad och Kil hittar du här.
&format=webp)
Relaterade nyheter

På lördagen avgjordes trail-SM över 80 kilometer i västgötska Vargön. Karin Nilsson och Johan Ställberg tog varsin klar seger i dam- respektive herrklassen.
LÄS MER
I helgen avgjordes lag-USM för ungdomar födda mellan 2008 och 2010. Malmö AI tog hem en solklar seger, 26.5 poäng före tvåan Turebergs FK med Hammarby IF på bronsplats.
LÄS MER