Succé för Karlsson i comebacken – trea genom tiderna

Lovisa Karlsson Arkiv Lovisa Karlsson (arkivbild).

FOTO: DECA TEXT&BILD

Lovisa Karlsson är tillbaka – med besked. I helgen vann hon Multistars i Brescia och satte samtidigt ett nytt personbästa i sjukamp med 6190 poäng. "Jag är så lycklig", säger Karlsson, som klättrar upp till tredje plats på den svenska genom-tiderna-listan.

I första tävlingen efter fotfrakturen på fjolårets SM slog Lovisa Karlsson till med ett nytt personbästa i sjukamp. 26-åringen vann Multistars i Italien och noterades för 6190 poäng, 44 pinnar mer än i rekordserien på EM i Rom.

– Jag är så lycklig. Det här var första tävlingen sedan min skada, och så gick det så här bra, säger Lovisa Karlsson, som nu klarat den svenska nomineringsgränsen till EM i Birmingham (6094 poäng).

den svenska genom-tiderna-listan klättrar hon från fjärde till tredje plats när hon smiter förbi Bianca Salming som har 6185 som personbästa. Framför sig har Karlsson nu enbart Carolina Klüft och Jessica Samuelsson.

Efter en fin förstadag med resultatserien 13.38/-0.9 (100 m häck) – 1.74 (höjd) – 12.74 (kula) – 24.33/+0.1 (200 m) låg Lovisa Karlsson tvåa i tävlingen. Toppade gjorde portugisiskan Jessica Barreira. (Läs mer här om dag 1.)

Under söndagens avslutning visade Karlsson återigen klassen. Mångkamparen från Högby imponerade stort redan i längdhoppet.

6.47 i längd

I den första omgången slog hon till med 6.47/+1.0, ett resultat som hon bara överträffat vid två tillfällen tidigare (personbästat lyder 6.55 såväl inomhus som utomhus och båda resultaten härrör från 2024). I de två återstående omgångarna blev det 6.38/+1.1 och ett övertrampshopp.

6.47 räckte till en klar grenseger, vilket innebar att Karlsson återtog den totalledning hon hade efter två grenar.

Rejält spjutpers

Även i spjut kom den bästa prestationen i första omgången. Redskapet tog mark efter 41.35 – en förbättring av personbästat med 1 meter och 69 centimeter.

De två följande kasten mätte 37.86 och 39.24 och Lovisa blev sjua i grenen. Dock tappade hon ånyo totalledningen till portugisiskan Barreira som vann spjuttävlingen med 49.14.

Nästpers på 800 meter

Inför avslutande 800 meter låg Barreira i topp med 5358 poäng, Lovisa tvåa med 5320 och schweiziskan Mathilde Rey var trea på 5014.

Karlsson levererade då karriärens näst snabbaste 800-meterslopp när hon sprang i mål på 2:16.63, med rejäl marginal till portugisiskan som noterades för 2:27.91.

I totalen segrade Karlsson med 6190 poäng, Barriera blev tvåa med 6077 och Rey trea med 5876.

Läs ocksåFin förstadag för comebackande Lovisa Karlsson

Här hittas alla resultat

Texten uppdateras

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter