Annons
Superlopp av hinderkillarna – Vidar prickade VM-kvaltiden
10 AUGUSTI 2025 | 08:53

FOTO: DECA TEXT&BILD
Hinderkillarna Vidar Johansson, Leo Magnusson och Simon Sundström fick under lördagskvällen till fantastiskt fina lopp i begiska Oordegem. Snabbast i trion var Vidar som satte nytt personbästa med 8:15.00, exakt WA:s entry standard för VM i Japan. "Det betyder jättemycket", säger Vidar. Även Simon Sundström satte nytt personbästa, 8:17.01.
Annons
A-heatet på 3000 meter hinder på IFAM Outdoor i Oordegem blev ett stökigt, tajt och mycket snabbt lopp.
Bäste svensk blev Ullevis Vidar Johansson som slutade åtta på tiden 8:15.00, en putsning av personbästat från Bauhausgalan med nästan tre sekunder och Vidar är nu fyra på den svenska genom-tiderna-listan.
Betydligt viktigare är dock att Vidar precis prickade 8:15.00, vilket är World Athletics Entry Standard till VM i Japan.
- Det betyder jättemycket! När det var ett varv kvar insåg jag hur många som sprang bra i loppet, och hur många jag hade framför mig. Då hann jag tänka att "jag måste ta kvaltiden nu, annars ryker jag på VM-rankingen". Att jag sedan fick sådan "stolpe-in" och klarade det på hundradelen, den tar jag gärna. Det var superviktigt och väldigt kul, myser Vidar.
Som vanligt stora startfält i Oordegem, hur blev ditt lopp?
- Jag kom in till sargen hyfsat snabbt och fick ett ganska rent lopp. Det var rätt mycket knuffar och många som ville förbi, men jag tror att jag kanske fick en av de bättre resorna i fältet.
- Det är väldigt inspirerande med så många starka löpare i fältet, men det blir väldigt gruffigt och en fight. Men överlag var det väldigt fina förutsättningar att springa snabbt.
Sävedalens Leo Magnusson sprang i mål som nia, två hundradelar efter Vidar och det var Leos näst snabbaste lopp i karriären. Personbästat från ifjol lyder 8:13.08, en tid han gjorde inom VM-kvalperioden.
Loppets tredje svensk, Djurgårdens Simon Sundström, blev femtonde man och noterades för 8:17.01, en putsning av personbästat från ifjol med 14 hundradelar.
Vann loppet gjorde fransmannen Louis Gilavert som sprang på 8:11.49
Här hittas VM-rankningen, Road to Tokyo, för männens 3000 meter hinder
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I samband med årets SM i halvmaraton testade Samuel Russom positivt för den förbjudna substansen meldonium. Hässelbylöparen stängs av från all idrott i tre år, från och med den 16 juni 2025 till och med 15 juni 2028.
LÄS MER
Ny vecka – nya tävlingar. Under onsdagen och torsdagen avgörs Diamond League-finalen i Zürich och till helgen är det dags för USM 15 och JSM 19 i Norrköping.
LÄS MER