Svenska trailligan på plats – "Inspirerar!"
18 APRIL 2023 | 10:35
FOTO: DECA TEXT&BILD
En ny svensk trailliga har startats! I syfte att utveckla och promota svensk traillöpning har Svenska Friidrottsförbundet och ITRA, det internationella förbundet för traillöpning, kommit överens om ett samarbete med samtliga centralt sanktionerade trailtävlingar i Sverige.
I år kommer över 30 evenemang runtom i Sverige att ingå i den svenska trailligan, som smygstartade med Tjust Trail Run den 25 mars.
Samtliga löpare som springer en deltävling får en ITRA-score och när en löpare har avverkat tre sanktionerade lopp får hen även en plats på den svenska rankinglistan.
- Vi räknar med att över 5000 traillöpare kommer att finnas med i rankinglistan vid slutet av året, säger Laurent Leloup, ansvarig för traillöpning på Svenska Friidrottsförbundet.
- Jag tror att många kommer att välkomna möjligheten att kunna utmana sina löparkompisar, klubben på andra sidan staden eller att bara kunna titta hur man står sig i sin åldersklass.
Svenska Friidrottsförbundets generalsekreterare Stefan Olsson:
- Löpning utanför arena är en väldigt stor och viktig del av friidrotten där man i första hand tänker på traditionella motionslopp. Men vi ser också hur intresset för traillöpningen har utvecklats, både i Sverige och internationellt. Jag hoppas och tror att en svensk trailliga inspirerar ännu fler som blir nyfikna och engagerar sig!
Här kan du läsa mer om ITRA National League och även hitta de lopp som ingår i den svenska ligan.
Har du frågor kring trailligan eller traillöpning generellt kan du kontakta Laurent via laurent.leloup@friidrott.se
Relaterade nyheter
Hälles Ole Meijer övertygade på ultra-VM när han slutade som bäste svensk på nionde plats på distansen 100 kilometer som avgjordes på söndagen. ”Mitt mål var att komma topp 10, så jag är nöjd”, säger VM-nian.
LÄS MER
Olle Meijer vann Ultravasan för fjärde året i rad och bärgade i år även ett SM-guld. "Väldigt kul", säger Hälle-löparen som kände att saken var klar först i Eldris. I den kvinnliga SM-klassen gick SM-guldet till IFK Mora FIK:s Ellinor Ericsson. "Det…
LÄS MER