Svenskt juniorrekord för Ebba Cronholm på 3000 meter hinder
30 AUGUSTI 2024 | 09:10
FOTO: DECA TEXT&BILD
U20-VM i Lima bjöd på ett nytt svenskt juniorrekord genom Ebba Cronholm som kom nia i finalen på 3000 meter hinder på tiden 9:54.81. Och William Trulsson vann övertygande sin semifinal på 200 meter.
Ebba Cronholm från Ljungby FIK sprang sitt hittills bästa lopp på 3000 meter hinder under finalen på U20-VM i Lima. Hon sprang faktiskt så bra att det var det bästa lopp på distansen som någon svensk kvinnlig junior har sprungit. Hon gick i mål på 9:54.81 och ett nytt svenskt juniorrekord var ett faktum.
Tiden räckte till en nionde plats i loppet.
Upsala IF:s Lowa Branth sprang finalen på 3000 meter hinder även hon och slutade på femtonde plats på tiden 10:25.98.
Vann gjorde etiopiskan Sembo Alamayew på det nya mästerskapsrekordet 9:12.71. Silvret gick till Uganda genom Lioce Chekwemoi på 9:18.84 och bronset tog kenyanskan Diana Chepkemoi på 9:29.84.
William Trulsson vann sin semifinal
William Trulsson från Malmö AI imponerade redan i försöksheatet där han övertygande vann efter ett starkt upplopp på tiden 20.99.
I semifinalen gick det inte riktigt lika snabbt, men han vann sitt heat på 21.30 i -1.2-vind. Det räckte till en total sjundeplats i semifinalen och avancemang till finalen. Finalen går klockan 01.47 natten till lördag.
***
Relaterade nyheter
Totalt blir det tio svenskar som åker till Polen för att tävla på Inomhus-VM om en vecka och förbundskapten Kajsa Bergqvist har högt ställda förväntningar. ”Ligger man topp-åtta och har dagen kan det räcka väldigt långt”, säger hon.
LÄS MER
Den 20–22 mars avgörs inomhus-VM i Torun, Polen, och nu presenterar förbundskapten Kajsa Bergqvist sju aktiva som förhandsnomineras till den svenska truppen. "Vi har ett helt gäng aktiva som, om de presterar på toppen av sin förmåga, kan vara med och…
LÄS MER