Svenskt rekord av Fanny Roos på Sollentuna GP
13 JUNI 2021 | 17:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
Fanny Roos sätter nytt svenskt rekord för andra gången den här säsongen. 19.33 på ett gassande Sollentunavallen placerar henne som världsfemma OS-säsongen 2021 hittills.
Fanny Roos presterar just kulresultat i absolut världsklass. Efter nya svenska rekordet på 19.30 häromveckan var det dags igen inför publiken på Sollentuna GP.
19.33 kom i sista omgången, och är alltså tre centimeter längre än den tidigare noteringen. Endast fyra kastare i världen har gjort bättre resultat i år, med 1.5 månader kvar till OS.
Och det är inte bara längstastöten som sticker ut. Kastserien 18.99, x, x, 19.04, 18.94 och 19.33 är den bästa hon någonsin gjort. 19.04 är fjärde bästa resultatet i karriären, 18.99 det femte och 18.94 det sjätte bästa.
– Det kändes väldigt bra, bra serie och glad att jag fick en träff i sista. Det kändes som att jag inte tryckte på lika mycket i de andra stötarna på slutet, men det gjorde jag i sista, säger Fanny.
/Gustav Orbring
Relaterade nyheter

I år finns två svenska friidrottare med bland de nominerade till utmärkelsen European Athlete of the Year – Daniel Ståhl och Mondo Duplantis. In och rösta och sätt en svensk friidrottare på tronen!
LÄS MER
Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.
LÄS MER