Svenskt rekord av Kamga i VM-finalen – ”Fantastiskt”

Vanessa KAMGA 7312 Vanessa Kamga slutade fyra i VM-finalen på nytt svenskt rekord.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Vanessa Kamga stod för en strålande insats i diskusfinalen på VM i Tokyo. Svenskan förbättrade det svenska rekordet två gånger om, till 66.61, och slutade fyra. ”Jag älskar att tävla och är en riktig tävlingsmänniska”, säger Kamga.

Hässelbys Vanessa Kamga kvalificerade sig för VM-finalen i diskus med 63.50 i sitt sista kast i kvalet. I finalen inledde hon med ett ogiltigt försök, men i den andra omgången small det till. Diskusen landade på 65.46 och upp på en tredjeplats bakom USA:s Valarie Allman och Nederländernas Jorinde van Klinken, som båda hade över 67 meter redan i första omgången.

I tredje omgången passerades Kamga först av den regerande mästaren Laulauga Tausaga som kastade 65.49 och kort därefter av Silinda Moráles från Kuba som nådde över 67 meter. Efter halva tävlingen låg hon på femte plats.

Det fjärde kastet gick i buren, samtidigt som Sandra Elkasevic puttade ner henne till sjätte plats. Men Kamga svarade direkt i den femte omgången: 65.95 – svenskt rekord och upp på fjärde plats.

I sista kastet fick hon till fullträffen. Diskusen seglade iväg till 66.61, karriärens första kast över 66 meter, nytt svenskt rekord och en slutlig fjärdeplats i VM-finalen.

– Fantastiskt! Jag älskar att tävla och är en riktig tävlingsmänniska. Jag var rankad åtta inför finalen och slutar fyra. Svenskt rekord med nästan en meter, wow! Att slå svenskt rekord för andra och tredje gången i mästerskapssammanhang känns otroligt, säger Vanessa Kamga till SVT.

Guldet gick till Valarie Allman som vann med 69.48. Van Klinken tog silvret på 67.50 och Moráles från Kuba tog bronset efter att ha förbättrat sig till 67.25.

Läs allt om VM i Tokyo i vår mästerskapsguide.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Sola Arena Evelina Olsson
Karlstad värd för Ungdoms-EM 2030 – "Betyder så mycket"

Ungdoms-EM 2030 kommer att arrangeras på Sola Arena i Karlstad. Det beslutade European Athletics under torsdagen. "Det här betyder så mycket för Svensk Friidrott, oerhört glädjande", säger Svenska Friidrottsförbundets ordförande Johan Storåkers. Samt…

LÄS MER