Svenskt rekord på 1 mile av Emil Danielsson
02 FEBRUARI 2023 | 20:24
FOTO: DECA TEXT&BILD
Under torsdagskvällen sprang Emil Danielsson den sällan löpta distansen 1 mile, eller 1609 meter, vid en gala i tjeckiska Ostrava. Med 3:57.28 sänkte Danielsson det svenska rekordet med knappt en sekund.
Det tidigare svenska rekordet tillhörde Johan Rogestedt på 3:58.11 från 2017. Emil Danielsson slutade trea i loppet som vanns av Elzan Bibić från Serbien, Emils enda tidigare mile-lopp i karriären var från 2017.
Emil sänkte i lördags det personliga rekordet på 3000 meter med drygt åtta sekunder ner till 7:48.23 och gick in som tvåa genom tiderna i Sverige, bakom Andreas Almgren som har det svenska rekordet på 7:34.31 från i fjol.
Se loppet, 1:47 in i sändningen.
Se resultaten från Emil Danielssons lopp.
Relaterade nyheter
Axelina Johansson inledde sin utomhussäsong med ett nytt personligt rekord och seger på hemmaplan i Nebraska. Stöten mätte 19.62 och är bara fyra centimeter från Fanny Roos svenska rekord. Även andra svenskar har presterat bra i USA i helgen.
LÄS MER
Flera svenskar fick med sig nya personliga rekord från 10-kilometersloppet i spanska Laredo på lördagskvällen, bland andra Emil Danielsson som sänkte sitt pers med nära minuten. Och i Virginia sprang Vera Sjöberg på sin tredje bästa tid.
LÄS MER