Sverigebästa i diskus av Vanessa Kamga

Vanessa Kamga 880 9672 1524 Vanessa Kamga förbättrade sitt Sverigebästa i diskus inomhus till 59.86.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Diskuskastaren Vanessa Kamga imponerade under säsongens första inomhustävling. Hässelbykastaren var nära att nå 60 meter när diskusen landade på 59.86 – det längsta kastet inomhus genom tiderna av en svensk.

I helgen avgörs inomhus-SM i Växjö, där Hässelby SK:s diskustjärna Vanessa Kamga är anmäld i både kula och viktkastning.

Vanessa inledde förberedelserna redan på onsdagen genom att kasta diskus i Tipshallen, som ligger i anslutning till Telekonsult Arena i Växjö. För ett år sedan kastade hon 57.33 på samma plats, vilket då var det längsta en svensk kvinna någonsin kastat inomhus i diskus. Den här gången inledde hon tävlingen med att förbättra sitt eget rekord.

I den första omgången landade diskusen på 58.39, och i sitt andra kast ökade hon till 58.89. Det längsta kastet kom i den femte omgången, där hon var mycket nära att passera 60 meter. 59.86 blev det nya Sverigebästat för Vanessa, som även innehar det svenska utomhusrekordet med 65.14. Inomhus finns inget officiellt svenskt rekord i diskus.

En annan intressant notering från tävlingen var att Ransäters Edvina Norberg nu har ett bättre inomhusrekord än sitt utomhusrekord på 47.18 från i somras. Edvinas längsta kast i Växjö mätte 47.51.

Se alla resultat från tävlingen här.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Axelina 999
Pangstart på utomhussäsongen för Axelina

Axelina Johansson inledde sin utomhussäsong med ett nytt personligt rekord och seger på hemmaplan i Nebraska. Stöten mätte 19.62 och är bara fyra centimeter från Fanny Roos svenska rekord. Även andra svenskar har presterat bra i USA i helgen.

LÄS MER
Emil Danielsson TW68373
Snabba svenska ben på 10 km i Laredo

Flera svenskar fick med sig nya personliga rekord från 10-kilometersloppet i spanska Laredo på lördagskvällen, bland andra Emil Danielsson som sänkte sitt pers med nära minuten. Och i Virginia sprang Vera Sjöberg på sin tredje bästa tid.

LÄS MER