Annons
Sverigebästa på 2000 meter hinder av Vidar Johansson
04 SEPTEMBER 2024 | 09:17

FOTO: DECA TEXT&BILD
Under tisdagen avslutade flera svenskar säsongen på Copenhagen Athletics Games i Köpenhamn. På den sällan löpta distansen 2000 meter hinder förbättrade Vidar Johansson Sverigebästat med drygt fyra sekunder.
Annons
Finnkampen markerade slutet på säsongen för många av våra bästa friidrottare. Ett tiotal valde dock att resa direkt från Helsingfors till Köpenhamn för att tävla på Copenhagen Athletics Games under tisdagen.
Ullevis Vidar Johansson stod för kvällens främsta prestation när han förbättrade Sverigebästat på 2000 meter hinder till 5:22.58. Vidar slutade tvåa i loppet bakom amerikanen Duncan Hamilton och han förbättrade Hässelbys Emil Blombergs tidigare bästanotering med drygt fyra sekunder. 2022 sprang Emil på 5:26.93 i Zagreb och slog då Patrik Wallins tid som stått sig sedan 1988.
Se den svenska historiken på 2000 meter hinder här.
Högbys Lovisa Karlsson visade att formen fortfarande är god när hon blev sexa i finalen på 100 meter häck med tiden 13.23. Lovisa kommer att avsluta säsongen med en sjukamp i franska Talance 14-15 september.
Se alla resultat från Copenhagen Athletics Games här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I sommarens första lopp över 400 meter häck slog Moa Granat till med 55.68, en förbättring av personbästat med 21 hundradelar och den bästa svenska tiden på distansen på 26 år. "Jag visste att jag hade kapacitet att springa snabbt", säger Moa Granat.
LÄS MER
Den som tar sig till Stockholms Stadion och Bauhausgalan den 15 juni kan räkna med att få uppleva ett rejält stjärnregn. I varje gren finns världseliten representerad och man kan räkna med blixtrande dueller och hoppas på svenska framgångar.
LÄS MER