Annons
Sverigetrean tog chansen – Robin Jacobsson svensk stavmästare
28 AUGUSTI 2021 | 14:00
För två veckor sedan persade han med 5.20 i Örebro. I Borås bärgade Ullevis Robin Jacobsson karriärens första SM-guld när han tog sig över 5.10 i trixigt väder.
Annons
Världens bäste stavhoppare Armand Duplantis tävlade på Diamond League-galan i Paris. Melker Svärd Jacobsson har lagt ner sin säsong.
Därmed låg spelplanen öppen för Robin Jacobsson, Sverigetrea i år. Och den chansen nyttjade 23-åringen på bästa sätt.
Efter 4.84, som Ullevihopparen klarade i första försöket, var guldet klart. Sedan tog Jacobsson även 5.00 och 5.10 i första försöket. Men på 5.21 tog det stopp.
- Det var verkligen inte lätt att hoppa i dag. Det var regnigt och jag hade inga stora förväntningar direkt. Men det gick bra i inhoppningen, jag flög över höjderna och sedan var det bara att fortsätta, sa Robin till SVT.
Tvåa blev Hässelbys mångkampare Fredrik Samuelsson som klarade 4.77 i första försöket. Bronsmedaljören Micael Fagö, tävlande för IFK Växjö, klarade samma höjd, men i andra försöket.
HÄR hittas resultaten.
/Mathias Karlsson
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Ljungby har varit spelplatsen för JSM och USM i mångkamp i helgen. Och Växjös Liam Belo Da Silva nöjde sig inte med att ta hem SM-guldet i klassen P19, utan såg även till att klara kvalgränsen till U20-EM i sommar. Kvalade till EM gjorde även Hässelb…
LÄS MER
Det blev Hammarby IF:s herrlag och Malmö AI:s damlag som kvalificerade sig till finalen av lag-SM när den första kvaltävlingen avgjordes i Göteborg.
LÄS MER