Annons
Systrarna Jönsson slog till igen – Uddenäs tvåa efter dubbla pers
27 AUGUSTI 2021 | 16:00
Förra helgen plockade stavsystrarna Linnea och Gabriella Jönsson hem guldet respektive silvret på Junior-SM i Linköping. På SM i Borås bärgade de guld och brons och pallen blev helskånsk med MAI:s Ella Uddenäs på silverplatsen.
Annons
Förhandsfavoriten Michaela Meijer hade en tuff fredag i Borås och rev ut sig på sin ingångshöjd 4.01. Desto roligare blev SM-tävlingen för tre skånska stavhoppare som så småningom fick kliva upp på pallen.
Svensk mästarinna blev IFK Helsingborgs Linnea Jönsson som klarade 4.01 i andra försöket.
Silvret ordnade Ella Uddenäs, Malmö AI, som satte personbästa två gånger om, medan bronset gick till Linneas syster Gabriella Jönsson. Både tvåan och trean klarade 3.93 men Ella hade färre rivningar.
- Jag är jättenöjd! Det var en väldigt rolig tävling och SM-medaljer är alltid kul. Resultatmässigt är jag väl inte så nöjd, jag hade gärna satt ett pers, men på ett SM är placeringen det viktigaste, sa Linnea.
- Jag är lite missnöjd med hur jag hoppade på sista höjden, men annars var det en kul tävling och jättebra stämning, sa Gabriella.
HÄR hittas resultaten.
/Mathias Karlsson
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Efter 24 timmars idog löpning stod det klart att SM-gulden gick till Elov Olsson och Therese Fredriksson. Elov slog även till med ett nytt svenskt rekord som första svensk över 28 mil.
LÄS MER
Under SM-tävlingen på 100 kilometer fick vi se riktigt snabba tider. Segraren på damsidan, Hanna Aho, sprang på den näst snabbaste tiden i Sverige någonsin och guldmedaljören på herrsidan, Anton Gustafsson, sprang på den tredje snabbaste.
LÄS MER