Täby arrangerar Friidrotts-SM 2028 – "Känns fantastiskt kul"
27 MARS 2026 | 13:24
FOTO: DECA TEXT&BILD
Friidrotts-SM 2028 kommer att arrangeras av Täby IS och hållas på Tibblevallen. Det presenterades vid förbundsårsmötet i Uppsala. "Engagemanget sträcker sig långt utöver föreningen, till hela kommunen", säger Svensk Friidrotts kommersielle chef Claes Winterfeldt.
Under Svensk Friidrotts förbundsårsmöte, som i skrivande stund pågår i Uppsala, presenterades 2028 års arrangör av Friidrotts-SM.
Valet föll till slut på Täby IS som gick segrande ur en tät slutstrid med Uddevalla, som så sent som 2024 arrangerade ett mycket välbesökt och lyckat friidrotts-SM.
2028 kommer alltså SM till Täby och en då nyrenoverad Tibblevallen.
– Vi ser mycket fram emot att ha Täby IS som arrangör av Friidrotts-SM 2028. Täby har lagt ner stora insatser för att få mästerskapet, och engagemanget sträcker sig långt utöver föreningen, till hela kommunen, säger Svensk Friidrotts kommersielle chef Claes Winterfeldt och fortsätter:
– Det är en stor förening med lång erfarenhet av att arrangera tävlingar och vi har stort förtroende för att de kommer genomföra ett välorganiserat och lyckat Friidrotts-SM 2028.
– Även Uddevalla hade en stark ansökan och vi ser fram emot framtida ansökningar från IK Orient och Uddevalla kommun.
I Täby är det givetvis mycket glada tongångar denna helg.
– Det känns fantastiskt kul att få bjuda in hela Friidrottssverige till Täby. Vi ser fram emot att skapa ett mästerskap som både märks och känns, inte bara på Tibblevallen utan också på andra platser i närområdet, säger Matilda van Speijk, ordförande i Täby IS Friidrottsklubb som kommer att arrangera tillsammans med Danderyds SK och Vallentuna FK.
– Vi är otroligt stolta över att ha tilldelats värdskapet för denna fina tävling. Täby ska vara en plats där det erbjuds attraktiva kultur- och fritidsupplevelser och det här kommer verkligen bli en sådan, säger Erik Andersson (M), kommunstyrelsens ordförande i Täby.
SM 2026 arrangeras i Uppsala och SM 2027 i Sollentuna.
Relaterade nyheter
Världsrekord i Uppsala i går – och till sommaren kan hemmapubliken få se ännu mer av Upsala IF:s världsstjärna Armand Duplantis som hoppas kunna tävla på Friidrotts-SM i slutet av juli. "Jag försöker lösa det", säger Mondo till Upsala Nya Tidning.
LÄS MER
Spårvägens Carmen Cernjul solosöpte hem 1500-meterssegern i F19 på 4:15.43. Desto jämnare var det i övriga 1500-metersfinaler på IJSM. Allra tajtast blev det i M22 där Alingsås Jimmy Nord vann ett tiondelsdrama.
LÄS MER