Thobias Montler över åtta meter i Ostrava

Thobias Montler Längd 2 Thobias Montler (arkivbild)

Både Thobias Montler och Wictor Petersson fick lämna World Indoor Tour i Ostrava med varsitt årsbästa. Och Thobias återtog platsen som Sverigeetta genom att hoppa över åtta meter.

På Nordenkampen i söndags hoppade Hammarbys längdhoppare och mångkampare Elias Kapell 7.99 i längdtävlingen och gick upp som Sverigeetta före Malmö AI:s Thobias Montler. Men ikväll tog Montler tillbaka förstaplatsen genom att spräcka åttametersgränsen och hoppa 8.01 på World Indoor Tour i tjeckiska Ostava

Thobias serie var otroligt jämn, 7.93 – 8.01 – 7.99 – x –8.01 och den räckte till en fjärdeplats. Endast de tre främsta fick hoppa i den sjätte omgången.

Det var en högklassig längdtävling som italienaren Mattia Furlani till slut vann med ett hopp på 8.30. Men det var länge en centimeterstrid mellan honom, greken Miltiadis Tentoglou som hoppade 8.23 och bulgaren Bozhidar Saraboyukov som noterades för 8.21.

Petersson fick med sig årsbästa

Wictor Petersson, även han från Malmö AI, hade hittills i år endast tävlat en gång. Precis som Montler fick han med sig ett nytt årsbästa med en stöt som mätte 20.50.

Han inledde sin tävling i Ostrava med en stöt på 19.90 och efter kryss i protokollet i andra och tredje omgången kom första stöten över 20 meter. I den fjärde omgången räckte stöten till 20.34 och det blev ytterligare en ökning till 20.50 i den femte och sista omgången. Precis som i längdhoppet fick endast de tre främsta genomföra den sjätte omgången. Totalt blev det nytt årsbästa med 33 centimeter och en femteplats i tävlingen.

Vann kultävlingen gjorde amerikanen Jordan Geist som stötte nytt världsårsbästa med 22.04.

Samtliga resultat från World Indoor Tour Ostrava hittar du här.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Zion Eriksson (3)
Zion Eriksson trea genom tiderna på 200 meter

I Ostrava slog Faluns Zion Eriksson under torsdagen till med personligt rekord på 200 meter. Med tiden 20.68 avancerar han till tredje plats på den svenska genom tiderna-listan och är dessutom snabbast i Europa så här långt under inomhussäsongen.

LÄS MER
Wictor Petersson (4)
Wictor Petersson på G – nära 21 meter i Belgrad

Hela sex svenskar kom till start på Belgrad Indoor Meeting och den som hade bästa dagen var Wictor Petersson. MAI:s kulstjärna förbättrade sitt säsongsbästa med nästan en halvmeter och visade att storformen är på väg.

LÄS MER