Annons
Tilda Månsson sprang på en grym tid på Vinthundsvintern
27 JANUARI 2024 | 19:26

FOTO: DECA TEXT&BILD
Tilda Månsson klev in på en sjätteplats genom tiderna i Sverige på 3000 meter efter ett grymt starkt lopp på tävlingen Vinthundvintern under lördagen.
Annons
Under lördagseftermiddagen och -kvällen den 27 januari var det full fart i Sollentuna friidrottshall då FK Studenterna arrangerade Vinthundsvintern, ett 3000-metersbonanza med 14 lopp inomhus.
Det blev ett riktigt kanonlopp för Fredrikhof FIF:s Tilda Månsson, mest känd som triatlet, som kom i mål på 8:58.25 vilket är den sjätte bästa tiden i Sverige genom tiderna.
Tildas tid är så klart även ett solklart personligt rekord och svenskt årsbästa. Även Leonie Balter från FK Studenterna, Johanna Larsson från Örgryte IS och Louise Wiker från Hässelby SK gick under det gamla årsbästat som Hälle IF:s Hanna Strand hade, som löd 9:47.56.
Topp 5 kvinnor |
(Endast svenska klubbar) |
|
|
|
Tilda |
Månsson |
04 |
Fredrikshofs FIF |
8:58.25 |
Elin |
Brink |
97 |
Mölndals AIK |
09:23.35 |
Leonie |
Balter |
91 |
FK Studenterna |
09:27.57 |
Johanna |
Larsson |
93 |
Örgryte IS |
09:29.67 |
Louise |
Wiker |
79 |
Hässelby SK |
9:45.83 |
På herrsidan var det ingen som kom under Emil Danielssons nysatta årsbästa 7:55.54. Den som kom närmast var Sharmarke Ahmed som kom i mål på 7:59.60. Det var dessutom ett rejält personligt rekord med över nio sekunder.
Topp 5 män |
(Endast svenska klubbar) |
|
|
|
Sharmarke |
Ahmed |
02 |
Hälle IF |
7:59.60 |
Jonatan |
Gustafsson |
99 |
KFUM Örebro |
8:00.04 |
Alexander |
Nilsson |
95 |
Mölndals AIK |
8:09.17 |
Abdelfath |
Yassin |
95 |
Spårvägens FK |
8:12.05 |
Olof |
Silvander |
99 |
IFK Lidingö |
8:15.99 |
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Friidrottsveckan är redan i full gång med Universiaden i Tyskland och EYOF i Nordmakedonien. På tisdag fortsätter tempot med Folksam Grand Prix i Varberg – och redan till helgen flyttar GP-serien vidare till Göteborg. Dessutom väntar Nordiska juniorl…
LÄS MER
Det blev en framgångsrik kväll för Sveriges kastkvinnor i Madrid. Fanny Roos var endast sex centimeter från sitt svenska rekord i kula, medan Rebecka Hallerth sprängde 70-metersgränsen i slägga för första gången den här säsongen.
LÄS MER