Tove Alexandersson springer trail-VM i november

Tove Alexandersson Tove Alexandersson har haft skadebekymmer i sommar och det var länge osäkert om hon skulle kunna ställa upp i trail-VM.

Tove Alexandersson har chans att ta ett VM-guld i en femte idrott när hon tar sig an 39-kilometersdistansen på trail-VM i Thailand.

Orienteringsstjärnan släpper kartan för en stund och ger sig ut i terrängen i Thailand för att springa 39-kilometersdistansen på trail-VM

Nu är det klart att Tove Alexandersson satsar på en start på trail-VM i thailändska Chiang Mai i november. Går det riktigt bra kan det bli VM-guld för Tove i hennes femte idrott efter gulden i orientering, skidorientering, skidalpinism och skyrunning.

Distansen Tove ska ta sig an är 39 kilometer och banan bjuder dessutom på en stigning på inte mindre än 2777 meter.

Det var länge oklart om hon skulle kunna ställa upp eftersom hon under sensommaren har haft problem med hälsenorna. Problemen har dock avtagit och nu ska hon närmast delta i några SM-tävlingar i orientering innan det blir dags för trail-VM.

Trail-VM går 3–6 november. Se hela truppen på uttagningssidan.

/Anna-Lena Pettersson

Relaterade nyheter

Agnes Josefsson Trail Vm 2025
Agnes Josefsson VM-åtta

Agnes Josefsson sprang efter en stark avslutning in som åtta i U20-klassen när VM i trail- och bergslöpning avslutades. "Agnes plockade flera placeringar efter sin starka utförslöpning", säger den svenske lagledaren Karl Avedal.

LÄS MER
Petter Endahl Trail Vm 2025
Engdahl nöjd VM-sexa – "Tuffaste startfältet någonsin"

Petter Engdahl spände bågen och siktade mot medalj på Long Trail 82K vid VM i trail- och bergslöpning i Spanien. Efter drygt nio timmar sprang han in som sexa. "Jag är nöjd med min placering, detta måste ha varit det tuffaste startfältet någonsin i d…

LÄS MER