Tre svenskar tävlar på World Indoor Tour i Torun

Carl Bengtström Torun Carl Bengtström under Gothenburg Games.

FOTO: DECA TEXT&BILD

World Indoor Tour Gold rullar under onsdagen vidare till polska Torun och i startlistorna hittar vi tre svenskar. Thobias Montler, Andreas Kramer och Carl Bengtström ställs alla inför tufft internationellt motstånd i galan som SVT sänder.

World Indoor Tour Gold består av sju deltävlingar där Torun är det tredje stoppet, senast i Boston avgjordes tävlingen utan svensk deltagande men i kväll finns alltså tre svenskar på plats.

Först ut är Carl Bengtström som på 400 meter möter bland annat danske Benjamin Lobo Vedel och britten Alex Haydock-Wilson, alla tre har årsbästa precis över 46 sekunder. Carl som efter Torun kommer att bege sig till Karlstad för att vara med på Nordenkampen.

Thobias Montler möter greken Miltiadis Tentoglou i längdtävlingen precis som i Göteborg för knappt en vecka sedan, då vann Tentoglou på 8.12 men Thobias har det bästa årsbästat i fältet med sina 8.19 från Sätra.

På herrarnas 800 meter innehåller startfältet hela elva löpare där Andreas Kramer tillsammans med Collins Kipruto från Kenya har sprungit snabbast i vinter. Andreas öppnade säsongen med 1:45.90 som segrare i Folksam Grand Prix Stockholm Indoor.

Torun som arrangerade inomhus-EM 2021 är också platsen där Mondo Duplantis satte sitt första världsrekord 2020 med 6.17.

Tävlingen i Torun sänds i SVT med start 18.00.

***

I franska Modeville utanför Caen springer Hanna Hermansson under onsdagskvällen sin första tävling i Europa för säsongen. 1500 meter för damer startar 19.52 och tävlingen går att följa på Youtube.

Mondo Duplantis gör sin andra tävling för säsongen på fredag under ISTAF Indoor i Berlin. Mondo som öppnade säsongen hemma i Uppsala i torsdags med att hoppa 6.10.

Här kan ni hitta vår tv-tablå som kontinuerligt uppdateras med information om kommande friidrottssändningar.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Jennifer Rudberg 0041
Jennifer Rudberg nia genom tiderna i diskus

Jennifer Rudberg fortsätter sin starka säsong. I finska Lappeenranta förbättrade Växjökastaren sitt personliga rekord till 58.54 och avancerade till en niondeplats på den svenska genom-tiderna-listan i diskus.

LÄS MER
Vanessa Kamga (6)
Årsbästa för Kamga i London – Mondo bröt efter känning

Det var två svenskar till start på Diamond League i London under lördagseftermiddagen, Vanessa Kamga och Mondo Duplantis. Det blev succé för Kamga som slog nytt årsbästa och slutade fyra – ”Som en OS-final”, säger hon. Sämre gick det för Mondo som fi…

LÄS MER