Annons
Tuff svenskkväll i Diamond League
14 JULI 2021 | 10:00
Michaela Meijer rev ut sig tidigt och Khaddi Sagnia fick tre kryss i protokollet. Istället var Fabian Delryd kvällens bäste svensk i Diamond League i Gateshead, trea på 2.22.
Annons
Det blev inga större positiva besked från den svensktrio som var på plats för Diamond League i Gateshead på tisdagskvällen.
Michaela Meijer rev ut sig redan på 4.36 och fick nöja sig med 4.21. Khaddi Sagnia fick tre raka kryss i längdtävlingen.
Fabian Delryd var den som lyckades någorlunda. 2.22 är under den nivå han har presterat denna starka säsong. Men han slutar ändå trea i höjdtävlingen.
/Gustav Orbring
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I slutet av juli är det dags för EYOF – Europeiska Ungdomsolympiaden – och Sverige skickar en 12 personer stark friidrottstrupp. ”De tolv som nu blev uttagna har verkligen något speciellt att se fram emot”, säger landslagsledare David Frykholm.
LÄS MER
Den här veckan bjuder på en högklassig Folksam Grand Prix-gala i Karlstad och tre svenskar slåss om framskjutna placeringar under Diamond League i Eugene.
LÄS MER