Annons
TV+TEXT: Välkomna hem, våra JVM-hjältar!
23 AUGUSTI 2021 | 22:00

Under måndagen landade två av våra JVM-hjältar i Stockholm. Friidrott.se tog ett snack med Maja Åskag och Oskar Edlund på Arlanda.
Annons
Efter ett fantastiskt Junior-VM i Kenya åkte den svenska truppen, bestående av enbart tre aktiva, hemåt med tre guld i bagaget.
På vägen mot Sverige splittrades gänget; trestegskungen Gabriel Wallmark åkte till Kastrup för vidare färd mot Göteborg, medan dubbla världsmästaren – längd- och trestegsfenomenet – Maja Åskag landade på Arlanda, tillsammans med Oskar Edlund, snabbast av alla på 400 m häck men diskad i efterhand.
Pressen och Friidrottsförbundet mötte upp på Arlanda och här nedan kan du höra vad Maja och Oskar hade att säga.
Gabriel kommer att uppvaktas i Friidrottens Hus på onsdag klockan 13.00.
/Mathias Karlsson
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I samband med årets SM i halvmaraton testade Samuel Russom positivt för den förbjudna substansen meldonium. Hässelbylöparen stängs av från all idrott i tre år, från och med den 16 juni 2025 till och med 15 juni 2028.
LÄS MER
Ny vecka – nya tävlingar. Under onsdagen och torsdagen avgörs Diamond League-finalen i Zürich och till helgen är det dags för USM 15 och JSM 19 i Norrköping.
LÄS MER