Två SM-rekord på två minuter på 200 meter

Julia Henriksson24 Julia Henriksson har nu SM-rekordet på 200 meter.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Lördagskvällens SM-tävlingar avslutades smått osannolikt med att både Nora Lindahl och Julia Henriksson slog Linda Haglunds 45 år gamla SM-rekord på 200 meter.

Den 13 augusti 1979 sprang Linda Haglund 200 meter på 23.11 i Malmö. Sedan dess har det varit det regerande SM-rekordet – tills den 29 juni i Uddevalla. Då slogs nämligen det rekordet – två gånger på två minuter. Och det hela skedde i försöksheat i en lite kylig och blåsig lördagskväll.

Det började med att Hässelbys Nora Lindahl sprang furiöst på sin innerbana och rusade över mållinjen på den nya SM-rekordtiden 23.06.

Men den som trodde att det var slut där hade fel. I nästa försöksheat väntade nämligen Julia Henriksson.  

MAI-sprintern sprang på ordentligt ända in i mål och slog Nora Lindahls nysatta SM-rekord med tre hundradelar när hon sprang över mållinjen på 23.03.

Semifinalerna på 200 meter för kvinnor går strax efter 13 söndag eftermiddag och finalen går klockan 15.40.

Här hittas lördagens resultat.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Eyja Gautadóttir 986
Gautadóttir briljerade på hemmaplan under JSM-USM

JSM-USM i mångkamp har avgjorts under helgen och på flicksidan övertygade Eyja Gautadóttir mest och vann med en marginal på 842 poäng ner till tvåan. Ricky Wahlgren gjorde även han en stark mångkamp i P19 och lämnade tvåan 650 poäng bakom sig.

LÄS MER