Annons
U20-VM 2024 flyttas – Lima hoppar av som arrangör
11 APRIL 2023 | 09:32

FOTO: DECA TEXT&BILD
Lima har tvingats hoppa av som arrangör för U20-VM 2024. Anledningen är det politiskt instabila läget i Peru samt återkommande naturkatastrofer.
Annons
Mästerskapet skulle ha arrangerats i Perus huvudstad Lima 26-31 augusti 2024 och World Athletics letar just nu efter en ersättare.
Aktiva födda 2005 och 2006 kommer att kunna delta på U20-VM 2024. I sommar avgörs U20-EM i Jerusalem, kvalgränser och information om mästerskapet hittar ni här.
Läs hela pressmeddelandet på World Athletics hemsida.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Längdhopparen Ayla Hallberg Hossain blev fyra i finalen på U20-EM med samma resultat men sämre andrahopp än bronsmedaljören Myroshnichenko. "Ansatsen stämde inte i något hopp", säger en besviken Hallberg Hossain.
LÄS MER
Det blev ännu ett silver på U20-EM för Carmen Cernjul när hon slutade tvåa på 3000 meter. "Det blev en sen kväll i går, men jag är så glad över hur jag genomförde loppet", säger Carmen. I stavfinalen blev Kajsa Roth bästa svenska med en femteplats.
LÄS MER