Annons
U23-EM i Bergen ställs in
21 MAJ 2021 | 13:00
U23-EM kommer inte arrangeras i Bergen i juli. Det bestämde Norska Friidrottsförbundet tillsammans med Europeiska Förbundet på onsdagskvällen.
Annons
Anledningen är de karantänregler som Norge har just nu.
- Vi har vänt på alla stenar, haft god dialog med myndigheter och sett på alla möjligheter, däribland att få undantag från inresekarantän. Men signalerna från myndigheterna var att det inte blir ansett som möjligt, säger Ragnfrid Llano på Norska Friidrottsförbundet.
Europeiska Förbundet utreder nu möjligheten att arrangera U23-EM någon annanstans. Då blir det i så fall troligen efter OS i Tokyo. Svar kommer inom de närmaste veckorna.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Helgen den 14–15 juni avgörs nordiska mästerskapen i mångkamp i Göteborg. Nu har landslagsledaren Eelco Sintnicolaas tagit ut den svenska truppen – totalt 24 aktiva fördelade på tre åldersklasser.
LÄS MER
Suldan Hassan, Ebba Tulu Chala och Samuel Tsegay. Där har ni de tre första svenskarna som är nominerade till VM i Tokyo, 13-21 september. "Fantastiskt roligt att vi har en så stark toppbredd i maraton", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
LÄS MER