U23-EM i Bergen ställs in

U23-EM kommer inte arrangeras i Bergen i juli. Det bestämde Norska Friidrottsförbundet tillsammans med Europeiska Förbundet på onsdagskvällen.

Anledningen är de karantänregler som Norge har just nu.

- Vi har vänt på alla stenar, haft god dialog med myndigheter och sett på alla möjligheter, däribland att få undantag från inresekarantän. Men signalerna från myndigheterna var att det inte blir ansett som möjligt, säger Ragnfrid Llano på Norska Friidrottsförbundet.

Europeiska Förbundet utreder nu möjligheten att arrangera U23-EM någon annanstans. Då blir det i så fall troligen efter OS i Tokyo. Svar kommer inom de närmaste veckorna.

Relaterade nyheter

Sebastian Lörstad (5)
Sebastian Lörstad bäste svensk på terräng-VM

Alla fyra svenska löpare stod för starka insatser på terräng-VM i Tallahassee, USA. Bästa placeringen tog Sebastian Lörstad i U20-klassen med en 17:e plats – en placering bättre än Sarah Lahti i seniorklassen.

LÄS MER
EM 2026 Kriterier NY
Sugen på EM i Birmingham? Så kvalar du in!

I början av augusti 2026 är det dags för arenafriidrottens höjdpunkt när EM i Birmingham avgörs. Förbundskapten Kajsa Bergqvist har nu presenterat de svenska uttagningskriterier som gäller för att kvalificera sig till mästerskapet.

LÄS MER