Annons

Universiaden i Chengdu har startat

Universiaden

Under tisdagen inleddes Universiaden eller Världsstudentspelen i kinesiska Chengdu. Sverige har skickat en trupp på totalt 14 aktiva varav sju är friidrottare.

Annons

Universiaden startade 1959 som ett slags OS för studenter och hålls vanligtvis vartannat år. På grund av pandemin hölls det senaste mästerskapet 2019 i Neapel och tävlingarna i Chengdu var från början planerade till 2021.

Följande friidrottare finns på plats i Kina för att tävla:

Ivar Moisander, slägga
Sebastian Löschner, kula
Leo Magnusson, 1500 meter
Eric Källman, 1500 meter
Gustav Karlsson, 400 meter häck
Samuel Wiik, 400 meter häck
Sara Forssell, slägga

Friidrottstävlingarna pågår 1-6 augusti och mästerskapet går att följa på Eurosport.

Tidsprogram och resultat hittar ni här.

Annons

Annons

Relaterade nyheter

U20 2025
100 dagar kvar till U20-EM i Tammerfors

Om 100 dagar avgörs U20-EM i friidrott i finska Tammerfors. Inför mästerskapet har vi pratat med några av Sveriges unga stjärnskott om deras tankar, mål och förhoppningar inför tävlingarna i Finland.

LÄS MER
Väglöpning Genrebild
Årets VM i väglöpning inställt

I förra månaden informerade World Athletics om att årets VM i väglöpning inte kommer att arrangeras som planerat i San Diego. Nu meddelar WA att diskussioner förts med alternativa värdar, men att mästerskapet 2025 inte blir av.

LÄS MER