Annons

Utomhusdebuten avklarad för Ståhl och Pettersson

Daniel Ståhl (10)

FOTO: DECA TEXT&BILD

Daniel Ståhl slutade på en andraplats och Simon Pettersson på en tredjeplats i utomhusdebuten på Europacupen kast i Portugal.

Annons

Både Ståhl och Pettersson gjorde sina första utomhustävlingar för 2022 på Europacupen i portugisiska Leiria. Det var långt ifrån perfekta väderförhållanden med mycket regnskurar - vilket försämrade förutsättningarna för långa kast trots det mycket meriterade startfältet.

Det var en jämn kamp mellan den svenske OS-ettan Daniel Ståhl och slovenen Kristjan Ceh om förstaplatsen. I det tredje kastet fick Ståhl till sitt längsta kast på 65.95m.

Men redan i den fjärde omgången svarade slovenen med ett kast på 66.11m vilket stod sig som tävlingens längsta kast. Ståhl fick därmed se sig besegrad med 16cm, vilket är hans första förlust sedan maj 2021.

Simons bästa kast kom redan under den andra omgången, vilket mätte 63.80m. Kastet innebar att han säkrade en tredjeplats.

/ Amanda Berglund

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga
Årets Castoramasäsong har startat

Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.

LÄS MER
Andreas Almgren (19)
Almgren trea i Diamond League-finalen

I Zürich var Andreas Almgren ytterst nära segern i Diamond League-finalen på 3000 meter men fick nöja sig med tredje plats. På 1500 meter var Samuel Pihlström nära sitt svenska rekord, medan Daniel Ståhl slutade femma i diskusfinalen.

LÄS MER