Världsrekord på svensk mark för Mondo: ”Allt jag hade”

Armand Duplantis F 4,0 4600

FOTO: DECA TEXT&BILD

Den varma sommarkvällen i Stockholm bjöd på makalöst friidrottsgodis under Bauhausgalan. Och bäst av allt smakar ju världsrekord, något som Armand Duplantis bjöd på när han seglade över 6.28 i första försöket.

En fråga som var på mångas läppar inför Bauhausgalan var: ”Skulle Mondo Duplantis klara av att slå världsrekord på hemmaplan?” Förutsättningarna var bra, och när Mondo seglade högt över ingångshöjden 5.60 kändes det som att det fanns goda möjligheter för ett kanonresultat. 

Och visst levde han upp till de minst sagt högt ställda förväntningarna på Stockholms Stadion. Redan i första försöket på den nya världsrekordhöjden 6.28 tog han sig över och hela Stadion exploderade.

– Det kändes ganska skit idag och det här var allt jag hade i mig, så jag är så glad att jag klarade det, sa en glad och lättad Mondo till publiken efter tävlingen.

Efter det första hoppet på 5.60 stod han över 5.70 men flög sedan över 5.80 med minst sagt god marginal.

Mondo fick med sig australiensaren Kurtis Marschall och nederländaren Menno Vloon samt fransmannen Renaud Lavillenie upp till 5.90. Amerikanen Sam Kendricks hade överraskande rivit ut sig på 5.80 och Emmanouil Karalis från Grekland rev även han två gånger på 5.80 och sparade sitt sista försök till 5.90, ett försök han sprang igenom.

Vem som tog 5.90 i första försöket? Mondo Duplantis förstås, och ribban höjdes till 6 meter, en höjd han klarade till synes utan några som helst problem. Med det hoppet säkrade han segern i tävlingen och jakten på världsrekordet 6.28 började. Och hur den jakten slutade vet vi redan. 

Armand Duplantis kunde pricka av punkten ”Slå världsrekord på Stockholms Stadion” från sin att-göra-lista och gå ut och fira i sommarkvällen.

  • Samtliga resultat från Bauhausgalan hittar du här.
Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga 0032
Triss i femmor i Diamond League-finalen

Fanny Roos, Vanessa Kamga och Daniel Ståhl – alla slutade de på femte plats i Diamond League-finalen i Bryssel. ”Jag känner att jag kan vara extra stolt”, säger Vanessa Kamga som dras med en öroninflammation. Mondo Duplantis kom till Bryssel men fick…

LÄS MER
Armand Duplantis 185
Mondo segrade efter superduell med Karalis

Duellerna mellan Armand Duplantis och greken Emmanouil Karalis har varit något alldeles extra den senaste tiden. På torsdagens gala i Zürich segrade Mondo på 6.25 efter ännu än häftig drabbning.

LÄS MER