Annons
Växjö Löparklubb, Aktivitus SC och Genarps IF arrangerar SM-tävlingar nästa år
17 SEPTEMBER 2021 | 10:00
Ytterligare tre SM-tävlingar 2022 är nu spikade gällande var och när. Snart är det centrala programmet för nästa år komplett.
Annons
Under torsdagen fattade Svensk Friidrotts tävlings- och arrangemangskommitté beslut om placering av tre SM-tävlingar 2022:
- Växjö Löparklubb arrangerar SM i 24-timmarslöpning i Växjö den 23–24 april.
- Aktivitus SC arrangerar SM i traillöpning (73km, ca 2200 höjdmeter) i Göteborg den 30 april.
- Genarps IF arrangerar SM i traillöpning (40km, ca 800 höjdmeter) i Genarp den 12 juni.
Detta innebär att det centrala programmet för nästa år är näst intill komplett. Enbart arrangör för SM 100 km saknas.
/Daniel Bergin
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Blott 18-årige stjärnskottet i gång, Hampus Otterborg, har nu tagit hem SM-guld i samtliga distanser för seniorer. Och bland kvinnorna knep Eleonora Olmats SM-guldet.
LÄS MER
I ett soligt och lagom varmt Stockholm fick vi under lördagen se en rutinerad SM-vinnare på herrsidan – och en sensationell vinnare på damsidan. "Jag vet inte vad som hände", säger IF Götas Wilma Modig, som tog karriärens första SM-guld.
LÄS MER